Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
 

Sziasztok!
:))

Hogy vagytok?
Prblom frisstgetni amit tudok!


ljen a nyr:P


Legyetek rosszak!! dv: lindamary

 
 
 

Vdd meg!!!

 
 
Induls: 2005-02-27
 
 
 
 
 
 
Mi tetszik a legjobban?
Mibl szeretnl mg tbbet?

Htterek,fotk
Viccek,humor
Animcik,smileyk
Forma1,sztrok
Jtkok
Javascriptek
Lnyos dolgok
Sport
Orszgok
llatvdelem
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Motorsportok

Tartalom: 1.Forma1

 

 
Itt rdekessgeket olvashat a Forma-1-ről, a veresenyzőkről s mindenről, ami egy kicsit is kapcsldik kzs szenvedlynkhz.
 
  kp Brit Nagydjak

Az autsportnak nagy mltja van a szigetorszgban, kis tlzssal azt is lehetne lltani, hogy az őshazja. A vilg első, kimondottan erre a clra plt versenyplyjt 1908-ban adtk t Brooklans-ben, Angliban. (Indianapolis 1910-ben kvette). A versenyzs s azautk folyamatosan fejlődtek, s a hbor előtt a 30-as vekben kiteljesedni ltszott a nemzetkzi autversenyzs, a nmet Mercedes s az Auto Union rkezsvel. m a hbor kzbeszlt.
1950-ben aztn visszatrt a nemzetkzi lmezőny a szigetorszgba, s 1950 mjus 13-n elrajtolt a mezőny az első Forma 1 Nagydjnak nevezett futamon. Ezt a futamot egy reptrből kialaktott, akkoriban rettentő gyorsnak s rendkvl unalmasnak tartott plyn, Silverstone-ban rendeztk. A hatvanas vek elejig Aintree, a hres lversenyply melletti aszfaltcskkal osztozott Silverstone a Brit Nagydj rendezsi jogrt. 1963-tl aztn egszen 1987-ig Brands Hatch s Silverstone vltogatta egymst vről vre. Brands Hatch a termszetes amfitetrumban fekvő techniks plya piltk s a nzők kedvence is volt, de a 80-as vek vgre pletei s berendezsei elavultt vltak, gy azta Silverstone rendezte az sszes futamot.
A mai plya mr nem sokban hasonlt a rgi Silverstone-hoz, vonalvezetse s ptmnyei is jelentősen talakultak. Ma inkbb a techniks, embert s technikt prbl plyk kz tartozik, ahol az időjrs is kzbeszlhat, s tbbnyire rdekes versenyeket produklnak a csapatok s a piltk. Egyike azon kevs plyknak, ahol a htszeres bajnok Schumacher nem ll a statisztikk ln, s van mg elszmolnivalja.

Győzelmek:

Piltk:
Jim Clark, Alain Prost (5), Nigel Mansell (4)
Csapatok:
Ferrari (14), McLaren (12), Williams (10)
Motorgyrtk:
Ford, Ferrari (14), Renault (8)

Dobogs helyezsek:

Piltk:
Alain Prost (7), Nigel Mansell, Michael Schumacher (6)
Csapatok:
Ferrari (46), McLaren (26), Williams (21)
Motorgyrtk:
Ferrari (46), Ford (40), Renault (17)

Pole pozici:

Piltk:
Jim Clark (5), Stirling Moss (4), Jack Brabham, Nigel Mansell, Nelson Piquet, Damon Hill (3)
Csapatok:
Ferrari (14), Williams (13), Lotus (10)
Motorgyrtk:
Ferrari (14), Ford (13), Renault (8)

Leggyorsabb krk:

Piltk:
Nigel Mansell (7), Jackie Stewart (5), Niki Lauda, Stirling Moss (4)
Csapatok:
Ferrari (16), Williams (10), McLaren (6)
Motorgyrtk:
Ferrari (16), Ford (10), Renault (8)

Megszerzett pontok:

Piltk:
Alain Prost (56), Michael Schumacher (54), Nigel Mansell (53)
Csapatok:
Ferrari (324), McLaren (217), Williams (172)
Motorgyrtk:
Ford (341), Ferrari (324), Renault (147)

Az eddigi versenyek

1950 - A trtnelem első Forma 1-es nagydjn az Alfa Romeo-k dominltak, elsősorban Nino Farina, aki a Forma 1 első pole-jt, leggyorsabb krt s futamgyőzelmt szerezte, s v vgn ő lett az első vilgbajnok is. Az első 3 helyen Alfa vgzett (Farina, Fagioli, Parnell), s valsznűleg mg nagyobb lett volna a siker, ha Fangio Alfa Romeo-ja nem adja meg magt a 70 krs viadal 62. krben. A versenyre egybknt 47 pilta nevezett, de csak 21-en kvalifikltk magukat az időmrőn. Ekkor mg olyan nevek nem llhattak rajthoz az időmrőn nyjtott nem megfelelő teljestmny miatt, mint Ascari, Gonzalez, Trintignant. Persze ez a teljestmny inkbb autikra vonatkozott.

1951 - Az Alfa Romeo tovbbra is erős volt, Fangio megszerezte a msodik helyet, Farina pedig a leggyorsabb krt teljestette, de a plmt ebben az vben Gonzalez s a Ferrari vitte el. Az első helyről indulva megnyerte a versenyt, igaz alaposan meg kellett kzdenie a serlegrt Fangio-val.

1952 - Fangio kihagyta ezt az vet, s nem volt senki aki meglltsa Ascari-t s a Ferrari-t. Hres s mig rekordnak szmt zsinrban megnyert 7 futambl Silverstone volt a 3. lloms, ahol rajt-cl győzelemmel produklt mesterhrmast.

1953 - Ascari ismtelt a Ferrari-val az első rajthelyről, br az erősdő Maserati-val ezttal Gonzalez megcspte a leggyorsabb krt.

1954 - 1954 Fangio s a Mercedes nagy ve volt, de ezen az esőversenyen a kt Ferrari tarolt. Fangio az lre kvalifiklta az Ezst Nyilat, de a versenyen Gonzalez, Hawthorn, s Jos Marimon Maserati-ja is el tudott kerlni. Marimon- lett a leggyorsabb kr is.

1955 - Az j plyn Aintree mellett a ngy Mercedes leiskolzta a mezőnyt. Br a statisztikk Stirling Moss flnyt mutattk, a valsgban hatalmas csatt kellett vvnia Fangio-val a győzelemrt, hogy a rajtelsősggel s a leggyorsabb krrel meglegyen a mesterhrmas. Mindssze kt tizedmsodperc volt kettőjk kzt a klnbsg a befutnl, m vgl Moss megtartotta az első helyet. A bajnoksgot azonban pp ezekkel a pontokkal Juan Manuel Fangio nyerte meg Moss előtt.

1956 - Stirling Moss ebben az vben is elsőnek kvalifiklta magt, s a leggyorsab krt is neki jegyeztk be, de a Maserati megadta magt, gy nem tudta megakadlyozni Fangio s a Ferrari győzelmt. Ez aztn az v vgi elszmolsnl nagyon nagy sllyal esett a latba, mert Fangio mindssze 3 ponttal nyerte meg a VB-t.

1957 - Moss harmadszor is megszerezte a pole-t s a leggyorsabb krt, s a futamon, Tony Brokks-szal megosztva a győzelmet is sikerlt megszereznie.

1958 - Moss sorozatban negyedszer indulhatott hazai nagydjn az lről, de a Ferrarik ezen a versenyen taroltak. Peter Collins azonnal az lre llt, s a verseny vgig nem is adta t a vezetst, Mike Hawthorn pedig a leggyorsabb krt futotta. Moss szerencsje a 25. krben fogyott el, amikor a Vanwall motorja elfstlt.

1959 - A feltrő Cooper csapat dominlt ezen a versenyen, Jack Brabham vezetsvel. Brabham rajtolt elsőnek, s rajt-cl győzelmet aratott. Moss a BRM-mel csak a 7. helyen kvalifiklta magt, s mire tverekedte magt a mezőnyn, megfutva a leggyorsabb krt is, mr nem rhette utol Brabham-et, s be kellett rje a msodik helyezssel.

1960 - A fellls nagyjbl hasonl volt, mint az előző vben. Brabham a Cooper-rel elsőnek rajtolt, s elsőnek is rt clba, a leggyorsabb krt pedig egy BRM teljestette, de ezttal Graham Hill volt a piltja. Kicsit meg is tudta cinclni Brabham bajszt, de 6 krrel a vge előtt kiprdlt, tadva a msodik helyet Surtees-nek a Lotus-ban.

1961 - Az esőversenyen hrmas Ferrari siker szletett, von Trips, Phil Hill s Richie Ginther sorrendben. Phil Hill rajtolt elsőnek de Trips br a versenyen leiskolzta az egsz mezőnyt. A leggyorsabb krt ismt egy BRM teljestette, Tony Brooks vezetsvel.

1962 - Br a bajnoksgot elvesztette Graham Hill ellenben, ezen a versenyen Jim Clark s a Lotus nem akadt ellenflre, rajt-cl győzelem s mesterhrmas kerlt Clark győzelmi listjra.

1963 - Clark s a Lotus lnyegben megismtelte egy vvel előbbi produkcijt. Br a versenyen nhny kr erejig Brabham vezetett, s a leggyorsabb krt Surtees futotta a Ferrari-val, Clark ezttal is nagy flnnyel szerezte meg a győzelmet.

1964 - Ezttal Brands Hatch-ben llt rajthoz a mezőny, s Aintree valamint Silverstone utn Clark a 3. hazai plyn is győzni tudott, ezttal is bezsebelve pole-t, leggyorsabb krt s futamgyőzelmet, mindezt anlkl hogy egy krre is tadta volna a vezetst.

1965 -Clark nem enged a szortson, s haza versenyn ismt fantasztikus teljestmnyt nyjtva, rajt-cl győzelmet arat. Csak a leggyorsabb kr lett Graham Hill- a BRM-ben.

1966 - Jack Brabham vet vget Clark uralmnak, stlusosan. Sajt autjban mesterhrmassal arat diadalt.

1967 - Clark s a Lotus ismt győzni tud, br ezttal mr nagyobb csatban. Graham Hill jnhny krn keresztl vezetett, amg a motorja szt nem esett, a leggyorsabb krt pedig az ebben az vben vilgbanok Denny Hulme futotta meg.

1968 - Mg mindig a Lotus dominl, de mr Jim Clark nlkl, aki ekkor mr nincs az lők sorban. A pole-bl Graham Hill indult, s vezetett, amg a fltengelye el nem trt. Ekkor csapattrsa, Jo Siffert vette t a zszlt, s a leggyorsabb krt is teljestve megnyerte a versenyt, ami a svjci pilta első győzelme volt.

1969 - A pole-bl indul Jochen Rindt s Jackie Stewart nagy csatjt hozta a futam, vgl aztn Stewart a a Tyrrell győzelmeinek hossz sorban az egyik elsőt.

1970 - Jochen Rindt ezttal is a pole-bl indult, s tragikus vilgbajnoksgnak vben meg is nyerte a futamot. Jack Brabham-et leggyorsabb kre is csak a msodik helyig reptette.

1971 - Clay Regazzoni vezetsvel hossz idő utn jra egy Ferrari indult az lről, de Stewart nem bzta a vletlenre a dolgot. A 3. krben tvette a vezetst, s azutn mr vissza se nzett, a leggyorsabb krrel egytt megnyerte a futamot.

1972 - Jacky Ickx ismt az lre kvalifiklta a Ferrari-t, s vezetett a 48-ik krig, amikor is elszllt az olajnyoms, s t kellett adja a vezetst Emerson Fittipaldi Lotus-nak, aki meg is nyerte a versenyt. Mgtte a leggyorsabb krt fut Jackie Stewart rt clba.

1973 - Az 1000. rajtjt teljestő Ford motor uralta a versenyt, 3 klnbző csapattal. Ronnie Peterson a Lotus-ban indult elsőnek, s nagy csatt vvott Peter revson McLaren-jvel, aki vgl győzni tudott, a leggyorsabb krt pedig James Hunt teljestette a March csapat autjban.

1974 - Niki Lauda s a Ferrari dominlt a htvgn, s minden megvolt a mesterhrmashoz, amikor 6 krrel a vge előtt a Ferrari gyenglkedni kezdett, s Lauda vgl krhtrnyban, az 5. helyen fejezte be a futamot. A győzelem pedig Jody Scheckter- lett a Tyrrel-ben.

1975 - A kaotikus esőfutamon Emerson Fittpaldi volt az egyetlen, aki be tudta fejezni a versenyt, pontosabban a leints pillanatban versenyben volt s nem volt krhtrnyban. Az 56-ik krben intettk le a futamot, amikor olyan mrtkben kezdtek kiesni a versenyzők, hogy nem volt rtelme folytatni a roncsderbit. A 2-5. helyen jegyzett piltk az 55. krben estek ki, valamennyien kicsszs ldozatai lettek. A 6. helyezettet 2 kr htrnnyal intettk le.

1976 - Niki Lauda ezttal be tudta fejezni a versenyt, s mint ha csak a kt vvel előbbi verseny jrarendezse lett volna, pole-bl indult, megfutotta a leggyorsabb krt, s ezttal is Jody Scheckter volt a kihv a Tyrrell-ben, de a Ferrari ezttal vgigment a versenytvon, s Lauda emelhette magasba a győzelmi trfet.

1977 - James Hunt s a McLaren neve mell mesterhrmast jegyezhettek be az vknyvekbe, de John Watson a Brabham-mel 49 krn t vezetett, mielőtt az aut zemanyagrendszere rendetlenkedni kezdett, s vgl a 60. krben fel is kellett adja a kzdelmet. Ezen a futamon llt rajthoz előszr Gilles Villeneuve, s a harmadik McLaren-ben a 11. helyen, 2 kr htrnnyal fejezte be a futamot.

1978 - A anagy kzdelmet hoz versenyen Ronnie Peterson vghtott neki elsőnek a tvnak, hogy aztn a 6. krben műszaki hiba miatt kiessen. A versenyen aztn egymst vltottk a piltk az len. A vgre Carlos Reutemann Ferrari-ja rt oda, szorosan mgtte Lauda Brabham-jvel, aki a leggyorsabb krt is megfutotta.

1979 - A Williams csapat els pole-jt szerezte, Alan Jones-nak ksznhetően, aki aztn a 38. krig vezetett, amikor elfogyott alla az aut. Ekkor csapattrsa, Clay Regazzoni vette t a vezetst, megfutotta a leggyorsabb krt, s megszerezte a Williams első futamgyőzelmt.

1980 - Didier Pironi a Ligier-vel kvalifiklta magt elsőnek, s a leggyorsabb kr is az v lett. A 60. krben azonban a gumija feladta, s kiesett, de ekkor mr Alen Jones vezetett, aki a tavalyi pech utn most megnyerte a futamot, v vgn pedig a vilgbajnoksgot is.

1981 A kt Renault turbo, Ren Arnoux s Alain Prost indult az első sorbl. Prost az lre a rajt utn s vezetett a 16. krig, amikor a turbo meghibsodott, s kiesett a versenyből. Ekkor Arnoux tvette a vezetst, s 44 krn t tartotta is a heyt, amikor az ő turbja is felmondta a szolglatot. Ezzel John Watson kerlt a mezőny lre, aki be tudta fejezni s megnyerte a versenyt.

1982 - Keke Rosberg szerezte első pole-jt (v vgn pedig első VB-cmt) a Williams-szel. A versenyen viszont nem volt szernecsje, gy a visszatrő Niki Lauda nagy flnnyel tudta megnyerni a futamot. Brian Henton leggyorsabb kre lete egyetlen ilyen sikere volt.

1983 - Arnoux, ekkor mr a Ferrari lsben jra az lről indulhatott, de a mg kiss fejletlen Ferrari Turbo nem tudta a lpst tartani a Renault s BMW motorokkal. Nmi csetepat utn Piquet-val Prost tvette a vezetst, s be is hozta a Renault az első helyre, a leggyorsabb kr birtokosaknt.

1984 - Nelson Piquet a Brabham/BMW-vel megszerezte a pole-t, a verseny azonban Lauda s Prost Mclaren-prharcrl szlt, amg Prost vltja szt nem esett, ami utn Lauda gond nlkl nyerte meg a futamot.

1985 - Keke Rosberg s a Williams rajtolt elsőnek, de Prost s Lauda, a McLaren kt versenyzője ott folytatta ahol tavaly abbahagyta. Ezttal Lauda autja hibsodott meg, s Prost nyerte meg a versenyt, amit a versenybrsg (merő tvedsből) egy krrel előbb intett le, mint kellett volna.

1986 - A Williams versenye volt, Mansell s Piquet nagy csatjval. Piquet indult elsőnek, de Mansell, aki a leggyosabb krt is futotta, hatalmas kzdelemben vgl megnyerte a versenyt, hazai kznsge előtt.

1987 - A verseny az előző vi msa volt. Piquet szerezte meg a pole-t. Mansell pedig nagy csatban a leggyorsabb krt, s 100. futamn a 10, győzelmt.

1988 - A Senna-Prost prharc vben ezt a fordult Senna nyerte. A futamon esett az eső, gy Prost, aki nem szerette a vizes plyt, nem teljestett jl, s ki is csszott. A pole-bl indul Gerhard Berger Ferrari-ja vgl egy kr htrnnyal rt be Senna McLaren-je mgtt, a leggyorsabb krt teljestő Mansell pedig fl perc lemaradssal hozta be a Williams/Judd-ot.

1989 - A pole-bl rajtol Senna a 11. krben kiprdlt, gy aztn Prost minden akadly nlkl vett revansot, s nyerte meg a versenyt. Mansell ezttal is megfutotta a leggyorsabb krt, ebben az vben mr Ferrari-val.

1990 - A kt Ferrari s a kt McLaren vvott nagy csatt, amit vgl a Ferrarik nyertek. Mansell- lett a pole s a leggyorsabb kr, m a z 55. krben vlthiba miatt kiesett. A versenyt gy csapattrsa, Alain Prost nyerte meg.

1991 - Mansell ebben az vben mr ismt Williams-szel llt rajthoz, s a rgi-j csapat szerencst hozott neki, mesterhrmassal aratta harmadik hazai győzelmt.

1992 - Ebben az vben a Williams hatalmas flnye miatt nem is igazn lehetett ktsges a vgkimenetel, Mansell ismt besprt mindent, negyedszer diadalmaskodva hazai kznsge előtt.

1993 - Alain Prost vezette ebben az vben a Williams-et, s megszerezte a pole-t, de csapattrsa, Damon Hill a rajtnl az lre llt, s 41 krn t vezette a versenyt, amikor a motorja feladta. Ekkor Prsot jra tvette a vezetst, s megnyerte a futamot.

1994 Hill ebben az vben mesterhrmassal tudott győzni. Legnagyobb rivlist, Michael Schumacher-t a srga zszl alatt trtnt előzsrt előbb stop&go bntetsre tltk, majd amikor ezt figyelmen kvl hagyta, kizrtk a versenyből.

1995 - A pole-t s a leggyorsabb krt ismt Hill szerezte meg, de a 45. krben Schumacherrel tkztek, gy a győzelem Schumacher Benetton-os csapattrsnak, Johny Herbert-nek az lbe hullott, aki előszr tudott győzni, s pp hazai kznsg előtt.

1996 - Schumacher ekkor mr a Ferrarinl volt, de a kt tűzpiros aut az 5., illetve a 7. krben megadta magt, gy a kt Williams ellenfl nlkl szguldozhatott, egszen a 26. krig, amikor Hill felfggesztse eltrtt, s a versenyt az j csapattrs, Jacques Villeneuve nyerte meg.

1997 - Jacques Villeneuve indult az lről, de a versenyen Schumacher Ferrari-ja ebben az vben mr kemny ellenflnek bizonyult, amg a jobb első kerkagy tűzpirosra fel nem izzott, s ki kellett lljon a versenyből. Mika Hakkinen is vezetni tudta a futamot, amg az ő autja is fel nem mondta a szolglatot, gy vgl Villeneuve megnyerte a versenyt.

1998 - Hakkinen az ekkor mr dominns McLaren-ben megszerezte az első rajtkockt, A versenyen azonban leszakadt az g, s mindenki Schumacher s a Ferrari dominancijt vrta az esős plyn. Hakkinen azonban kirobban formban autzott, s Schumacher csak 10 krrel a futam leintse előtt tudta utolrni s megelőzni. Azonban a verseny első szakaszban egy Safety Car peridus utn Schumacher mg a clvonal elrse előtt előztt, miutn az SC killt, ezrt 10 msodperces Stop&Go bntetst tlt ellene a versenybrsg. Ezt az tletet a verseny utols szakaszban kzltk a csapattal, amikor ms MS vezetett, s a bntets valsznűleg a futamgyőzelembe kerlt volna. Kihasznlva az akkor mg ltező kiskaput a szablyokban, Schumacher a legutols krben llt ki a boxba letlteni a bntetst, majd jra elindulva a boxban haladt t a clvonalon, s megnyerte a versenyt.
Ezt a kiskaput ksőbb termszetesen a FIA lezrta, de az is hozztartozik a trtnethez, hogy a brk a maximlis idő lejrta utn tudattk a csapattal a bntets tnyt (csaknem 40 kr telt el a szablytalansg s az tlethirdets kztt), gy az mr nem volt rvnyes.

1999 - Mika Hakkinen s Schumacher ismt sszeakaszkodtak a bajnoksgban, de ez a verseny mindkettőjk szmra szerencstlenl vgződtt. Hakkinen az lről indult, s megfutotta a leggyorsabb krt, de a futamon egy rosszul rgztett bal hts kerkcsavar vget vetett versenynek. Sokkal rosszabbul jrt Schumacher, akinek a fkjei a Stowe kanyar előtt a felvezető krben felmondtk a szolglatot, s nagy sebessggel nylegyenesen a gumifalba csapdott, kettős lbtrst szenvedve. A versenyt vgl David Coulthard nyerte meg a msik McLaren-ben, hazai szurkoli előtt.
Ezutn a baleset utn kezdtek foglalkozni a gondolattal, hogy kavicsgyak helyett inkbb aszfaltozott buktereket kne kialaktani, mivel Schumacher autja a nagy sebessg miatt szinte minden lassuls nlkl pattogott vgig a kavicsgyon.

2000 - Az egyre erősdő Ferrari-val Rubens Barrichello tudta megszerezni az első rajtkockt, de a versenyt mecahnikus hiba miatt nem tudta befejezni. Schumacher ezen a futamon nem remekelt, az 5. helyről indulva vgl harmadiknak tudott berni, David Coulthard s Mika Hakkinen McLaren-je mgtt. A leggyorsabb krt Hakkinen futotta.

2001 - Schumacher ebben az vben megszerezte a pole-t, de a versenyen Hakkinen llva hagyta a Ferrari-kat, s a leggyorsabb krrel a futamgyőzelmet is megszerezte.

2002 - Az ekkor mr dominns Ferrari-val Schumacher vgre kocks zszl alatt is győzni tud Angliban. A pole-bl Juan Pablo Montoya indult a Williams-BMW-vel, de vgl be kellett rje a 3. helyezssel. A leggyorsabb krt a msodik helyen berő Barrichello teljestette.

2003 - Az emlkezetes futam nagy csatt s Ferrari-győzelmet hozott, de azttal Rubens Barrichello vitte a zszlt, plyafutsnak taln legszebb győzelmt aratva. Schumacher rossz kvalifikcija miatt eltűnt a mezőnyben, csapattrsa azonban hatalmas harc s előzsek utn győzni tudott, Montoya s Raikken, Schumacher kt VB-rivlisa előtt., mesterhrmassal.

2004 - Raikknen- volt a pole, a versenyen azonban Schumacher, aki meglehetősen htulrl indult, a szoksos boxtaktiknak ksznhetően előbb a kzpmezőny, majd Raikknen el kerlt. A fiatal finn pilta a vgn megkergette Schumachert, de a győzelemhez nem volt elg a sebessg.

2005 - ?

 
 
 
 
  kp Francia Nagydjak

Győzelmek:

Piltk:
Michael Schumacher (7), Alain Prost (6), Nigel Mansell (4)
Csapatok:
Ferrari (14), Williams (8), Lotus (7)
Motorgyrtk:
Ferrari (14), Ford (11), Renault (9)

Dobogs helyezsek:

Piltk:
Alain Prost (11), Michael Schumacher (9), Jackie Stewart, Nigel Mansell, Jack Brabham (6)
Csapatok:
Ferrari (41), Williams (21), McLaren (20)
Motorgyrtk:
Ferrari (41), Ford (35), Renault (24)


Pole pozici:

Piltk:
Juan Manuel Fangio (5), Jim Clark (4), Michael Schumacher, Nigel Mansell, Jackie Stewart, Damon Hill, Alain Prost (3)
Csapatok:
Ferrari (14), Williams (10), Lotus (7)
Motorgyrtk:
Ferrari (14), Renault (12), Ford (8)

Leggyorsabb krk:

Piltk:
David Coulthard (5), Nigel Mansell, Alain Prost, Juan Manuel Fangio, Michael Schumacher (4)
Csapatok:
Ferrari (11), McLaren, Williams (9)
Motorgyrtk:
Ferrari (11), Ford (10), Renault (8)

Megszerzett pontok:

Piltk:
Michael Schumacher (82), Alain Prost (81), Nigel Mansell (48)
Csapatok:
Ferrari (315), Williams (184), McLaren (163)
Motorgyrtk:
Ferrari (315), Ford (304), Renault (200)

Az eddigi versenyek

1950 - Az első Francia Nagydjat, az 1950-es v utols előtti futamt mesterhrmassal Fangio nyerte, s ezzel tvette a vezetst Farina-tl a vilgbajnoksgban, aki az utols krkben esett ki műszaki okok miatt. Az vadzrn azonban ugyanez pont fordtva trtnt meg, s ezzel Nino Farina lett a Forma 1 első bajnoka.

1951 - Fangio ezttal is mesterrmast produkl, a győzelemben osztozik Luigi Fagioli-val, aki 52 vesen ezzel a legidősebb futamgyőztes lett a Forma 1 trtnetben. (Fangio 57, Fagoili 20 krn t vezette a győztes autt).

1952 - Fangio ebben az vben nem llt rajthoz, s ahogy kettő kivtelvel az sszeset ebben az vben, ezt is Alberto Ascari nyerte meg a Ferrari-val, ezen a futamon raj-cl győzelmet s mesterhrmast szerezve.

1953 - Ascari 10. pole-jt szerezte, de ellenttben az előző vi futammal most kemny ellenfelei akadtak. A versenyben Fangio, aki vezetett is egy darabig, megfutotta a leggyorsabb krt, de a befut Mike Hawthorn lett a Ferrarival. Az első 6 clbarkezőt mindssze nyolc msodperc vlasztotta el egymstl. Ascari a negyedik, Fangio msodik lett.

1954 - Ez volt a Mercedes első versenye, s azonnal az lmezőnybe ugrot a csapat az ezen a versenyen nyjtott teljestmnyvel. Fangio az lről indulva megnyerte a versenyt, mgtte Karl Kling rt clba a csapat msik autjval. A harmadik ezst nyilat kormnyz Hans Hermann ugyan motorhiba miatt feladni knyszerlt a versenyt, de a leggyorsabb kr megszerzsvel teljess tette a bemutatkoz csapat sikert.

1956 - Ez a Ferrari versenye volt, Fangio az lre kvalifiklta magt, s a leggyorsabb krt teljestette, Peter Collins pedig megnyerte a versenyt. rdekessg, hogy a Vanwall csapat egyik autjt Harry Schell kvalifiklta, aztn Colin Chapman vezette a futamon.

1957 - Fangio utols vilgbajnoksga vben ismt pole-bl indulva megnyerte a Francia Nagydjat, ezttal a Maserati volnjnl. A leggyorsabb krt a Ferraris Luigi Musso zsebelte be.

1958 - Mike Hawthorn versenye volt, aki ebben az vben vilgbajnok is lett a Ferrarival, br egyetlen futamot nyert egsz vben, ezt az egyet. Itt viszon mesterhrmassal, rajt-cl győzelmet aratva diadalmaskodott. Ezen a versenyen mutatkozott be Phil Hill, a ksőbbi vilgbajnok, a Maserati-val hetedik tudott lenni.

1959 - Tovbbra is a Ferrari dominlt, Tony Brooks pole-bl nyerte meg a versenyt, rajt cl győzelemmel. A BRM csapat piltja, Stirling Moss teljestette a versenyben futott leggyorsabb krt.

1960 - A Cooper Climax s Jack Brabham tarolt, Brabham mesterhrmassal nyerte meg a futamot, nhny krre adva csak t a vezetst Phil Hill Ferrarijnak, s mgtte 3 csapattrsa, Olivier Glendebien, Bruce McLaren s Henry Taylor vgzett.

1961 - Ismt a Ferrari volt a legerősebb csapat ezen a versenyen, Phil Hill, br vgl nem tudott clba rni, megszerezte a csapatanak a rajtelsősget s leggyorsabb krt, csapattrsa, Giancarlo Baghetti pedig lete első futamn megnyerte a versenyt, ami plyafutsa egyetlen ilyen sikere is lett.

1962 - Jim Clark kvalaifiklta magt elsőnek a Lotus-szal, m a vlt meghibsodsa miatt killni knyszerlt. Graham Hill a BRM-mel megfutotta a leggyorsabb krt, de a versenyt, letben előszr, Dan Gurney nyerte a Porsche 804-es volnjnl.

1963 - A Lotus 100. versenye volt ez, a Climax motornak pedig az 500., s Jim Clark illő ajndkkal ksznttte a kt nagy nevet: mesterhrmassal, rajt-cl győzelmet aratva diadalmaskodott.

1964 - Clark harmadszor is megszerzi a pole-t, de ezttal a motor adta fel alatta. A leggyorsabb krt Jack Brabham futotta, sajt csapata autjval, s vgl felllhatott a dobog 3. fokra. A győzelemnek mint csapatfőnk rlhetett, ugyanis Dan Gurney a masik Brabham-Climax lsben megnyerte a futamot.

1965 - Jim Clark negyedszer is a leggyorsabb volt az időmrőn, a 20. alkalommal plyafutsa sorn, s ezttal mesterhrmassal győzni is tudott, a Lotus csapat 20. győzelmt szerezve.

1966 - Lorenzi Bandini a Ferrari-val letben előszr megszerezte az első rajtkockt, s a versenyen a leggyorsabb krt is ő teljestette, m ez nem hozott neki szerencst, 31 kr vezets utn az emanyagrendszer feladta. Jack Brabham llt az lre, s megnyerte a versenyt, a Brabham/Repco egyttműkds első sikert aratva.

1967 - Graham Hill 10. alkalommal vghatott neki elsőknt versenynek. 13 krn t vezette a futamot, s a leggyorsabb krt is ő teljestette, de a felfggesztse megadta magt. A versenyt gy ismt Jack Brabham nyerte meg.

1968 Jochen Rindt első pole-jt szerezte, de feladni knyszerlt a versenyt, Pedro Rodriguez első leggyorsabb krt, de szintn nem tudta befejezni a versenyt, Jacky Ickx viszont igen, s ezzel első futamgyőzelmnek rlhetett.

1969 - Jackie Stewart dominlt a Tyrrell For-dal, mesterhrmassal s rajt-cl győzelemmel, a Ford 20. s a sajt 10. győzelmt szerezve meg.

1970 - Jacky Ickx kvalifiklta magt elsőnek, de a Ferrari motorja a verseny első harmadban elfstlt. Jack Brabham a leggyorsabb krt futotta, ami a 3. helyhez volt elg. A győzelmet a Lotus-szal Jochen Rindt aratta.

1971 - Jackie Stewart duplz, s rajt-cl győzelmet aratva bespr minden dicsősget.

1972 - Chris Amon, a pilta akinek meg volt rva hogy nem nyerhet, megszerezte az első rajtkockt, megfutotta a leggyorsabb krt, s fltvig vezetett, amikor egy hiba a 3. helyre vetette vissza, gy a futamot ismt Jackie Stewart nyerte meg.

1973 - Stewart megint megszerezte a pole-t, de ezttal nem sikerlt győznie. A versenbyen a leggyorsabb krt Denny Hulme szerezte meg a McLaren-nek, a futamgyőzelmet pedig Ronnie Peterson a Lotus-nak, az tvenediket a csapat trtnetben.

1974 - Niki Lauda a Ferrari-val az lről indulhatott, de 16 kr utn Peterson tvette a vezetst, s ismt győzni tudott. A leggyorsabb krt karrierje sorn előszr Jody Scheckter szerezte meg.

1975 - Lauda ezttal mr nem hagyta hogy kicssszon a kezből a győzelem, s rajt-cl győzelmet szerzett. A leggyorsabb krt Jochen Mass hdtotta el a McLaren-nel.

1976 - James Hunt a McLaren lsben megszerezte a pole-t, s ahogy a vilgbajnoksgban is, nagy harcban Lauda Ferrari-ja előtt győzni tudott.

1977 - Mario Andretti a Lotus-szal mesterhrmas aratott, de igencsak meg kellett dolgozzon a pnzrt, mivel egszen a legutols krig John Watson vezette a futamot, ekkor sikerlt csak megelőznie őt Andretti-nek.

1978 - John Watson kvalifiklta magt elsőnek a Brabham-mel, de Andretti ezttal mindjrt az első krben az lre llt, s a verseny vgig mr nem is adta t a vezetst senkinek.

1979 - A hazai plyn megtltosod urb motoros Renault brillrozott, Jean-Pierre Jabouille s Ren Arnoux rvn. Arnoux a leggyorsabb krt teljestette, az elsőt a csapat trtnetben, a Jabouille pedig az lről indulva megnyerte a futamot, ami szintn az első diadal volt a csapat szmra.

1980 - Jacques Lafitte s a Ligier haza plyn elsőnek tudta kvalifiklni magt, s 34 krn t vezetni is tudta a versenyt, de vgl a leggyorsabb krt is teljestő Alan Jones s a Williams lett a győztes.

1981 - A Renault ismt jl teljestett hazai kznsge előtt. Alain Prost megszerezte a pole-t, s br Nelson Piquet a rajtnl az lre vgott, a vgre Prost-nak sikerlt megszereznie az elsősget, amit csapattrsa, Arnoux leggyorsabb kre egsztett ki.

1982 - Ezttal Arnoux vitte a Renault zszljt, pole-bl megnyerte a versenyt. A leggyorsabb krt Patrese teljestette a Brabham-BMW-vel. Ez volt a bajor motorgyrt első ilyen sikere.

1983 - Megint Prost gondoskodott a francia nzők rmről, ezttal mesterhrmassal győzve a Renault lsben. Ezen a versenyne debtlt Jean-Louis Schlesser, aki a Forma 1-ben nem hagyott mly nyomokat, de a terepraliban sajt ptsű autival komoly hrnvre tett szert, megnyerve tbbek kztt a Dakar-t is.

1984 - 5. ve sorozatban francia csapat vghatott neki elsőnek a futamnak, ezttal Patrick Tambay komnyozta pole-ba a Renault-t, de ezzel vget rt a sikersorozat. Prost mr a McLaren-nek szerezte meg a leggyorsabb krt, Tambay, pedig be kellett rje a msodik helyezssel Niki Lauda McLaren-je mgtt.

1985 - Keke Rosberg Williams-Hondja rajtlhatott elsőnek, s megfutotta a leggyorsabb krt is, m a 10. krben Piquet tvette a vezetst, s megnyerte a futamot.

1986 - Ayrton Senna kvalifiklta magt elsőnek, de a rajtnl tbben is elmentek mellette, a 3. krben pedig tkzs miatt fel kellett adja a versenyt. A leggyorsabb krt s a győzelmet Nigel Mansell szerezte meg a Williams-ben.

1987 - A kt Williams, Piquet s Mansell uralta a versenyt, a 20. győzelmet szerezve a Honda motornak. Piquet futotta a leggyorsabb krt, Mansell pedig a pole-bl megnyerte a versenyt.

1988 - A Prost-Senna McLaren hziversenynek ezt a forduljt hazai kznsg előtt Prost nyerte nagy flnnyel, tbb mint fl perccel csapattrsa előtt, mesterhrmassal.

1989 - Prost a pole-bl ismt nyerni tudott, a 75. győzelmet szerezve a McLaren-nek. Senna autja rgtn az első krben felmondta a szolglatot. A leggyorsabb krt, az egyetlent plyafutsa sorn Mauricio Gugelmin szerezte a March csapanak.

1990 - A Ferrari ismt erős ezen a plyn, Mansell pole-bl indulhat s megfutja a leggyorsabb krt, de aztn motorja feladja. Prost viszont a msik autban megnyeri a versenyt, sorozatban harmadszor, megszerezve a Ferrari 100. győzelmt.

1991 - Patrese indulhatott az lről a Williams-ben, a versenyen azonban a csapattrs Mansell szguldott, egszen a clig, mgtte Prost Ferrari-jval.

1992 - A Williams egyeduralkod volt, gy Mansell minden gond nlkl sprte be a mesterhrmast.

1993 - Damon Hill rajtolt az első kockbl, de a futamon Prsot el tudott kerlni, s 3 tizedmsodperccel a brit pilta előtt rt clba, megnyerve 6. Francia Nagydjt. A leggyorsabb krt a Benetton-nal Michael Schumacher futotta.

1994 - Damon Hill Ismt elsőnek indul, s megfutja a leggyorsabb krt is, de ezttal Schumacher nekli ki a sajtot a szjbl, s ismt be kell rje a msodik helyezssel.

1995 - Hill harmadszor is megszerzi a rajtelsősget, de az esőversenyen Schumacher megint csak le tudja győzni, megfutva a leggyorsabb krt is.

1996 - Fordul a kocka, Schumacher a Ferrari-val az első rajthelyre kvalifiklja magt, de az abban az vben erre igencsak hajlamos aut a felvezető krben megadja magt. A versenyen gy a kt Williams szguldozott, Jacques Villeneuve teljestette a leggyorsabb krt, Hill pedig vgre felllhatott a dobog legmagasabb fokra Franciaorszgban.

1997 - Schumacher ismt megszerzi a pole-t s ezttal mesterhrmassal meg is nyeri a versenyt.

1998 - Mika Hakkinen a McLaren-nel elsőnek kvalifiklja magt, Coulthard pediga versenyen megfutja a leggyorsabb krt, de a Ferrari a versenyen a McLaren el tud kerlni, Schumacher-Irvine sorrendben.

1999 - A kiss kaotikus esős htvgn Rubens Barrichello megszerzi a Stewart csapat első pole-jt. A versenyen Coulthard megfutja a leggyorsabb krt, de ez a htvge a kiscsapatok volt, s főleg Heinz-Harald Frentzen-, aki a Jordan-ben megnyerte a futamot.

2000 - Schumacher pole-bl indult, de 14 krrel a vge előtt feladta a Ferrari motor, s a versenyt a McLaren-ben David Coulthard nyerte meg, aki a leggyorsabb kr is lett.

2001 - Schumacher vvott nagy csatt a Williams-ekkel, Juan Pablo Montoyval, s ccsvel Ralffal. Ralf Schumacher a pole-bl indlhatott, de vgl btyja rt be elsőknt. Coulthard ismt megszerezte a leggyorsabb krt a versenyben.

2002 - A Williams-BMW ezttal is erősnek bizonyult, Montoya megszerezte a BMW 25. edzselsősgt, de a versenyen Schumacher megint győzni tudott, megszerezve ezzel 5. vilgbajnoki cmt. A leggyorsabb krt ezttal is megfutotta verseny leggyorsabb krt.

2003 A Williams ebben az vben vgre győzelemre tudta vltani a j teljestmnyt. Ralf Schumacher rajtolt elsőnek, de a leggyorsabb krt Montoya futotta, s neki llt a zszl, amg egy kis flrerts miatt a boxkillsok sorn Ralf Schumacher t nem tudta venni a vezetst, s megnyerte a futamot. Ez a kis flrerts nagy nzeteltrshez vezetett Montoya s a csapat kztt.

2004 - Az erősdő Renault-val Fernando Alonso indulhat elsőnek, s fantasztikus teljestmnyt nyjt a versenyen is, de Schumacher a dominns F2004-ben egy meghkkentő 4 killsos taktikval el kerl a versenyen, rekordnak szmt 7. győzelmt aratva a francia plyn.

2005

 
 
 
 
  vfordulk a hten

Jnius 13.

1982-ben ezen a napon szerezte első győzelmt a BMW, Nelson Piquet s a Brabham rvn. Ezt azta 18 tovbi diadal kvette, a legutbbi a tavalyi szezon vzrjn, Brazliban.

Jnius 15.

12 ve hunyt el James Hunt, egykori vilgbajnok.A Hesketh s a McLaren csapattal rte el sikereit a 70-es vekben, 93 futamon llt rajthoz, s tz győzelmet szerzett. 1976-ban jutott el a vilgbajnoki cmig, nagy ellenfele Lauda volt, aki abban az vben szenvedte el slyos balesett.

A 2003-as Kanadai Nagydjon ezen a napon futotta első leggyosabb krt Fernando Alonso.

Jnius 17.

1962-ben ezen a napon aratta első futamgyőzelmt Jim Clark. 1963 s 1965 Forma 1-es bajnoka volt, s abban az időben a legnagyobb piltaknt tartottk szmon. Plyafutsnak korai halla vetett vget, egy edzsen vesztette lett, mindssze 32 vesen.

Jnius 18.

69 vvel ezelőtt szletett Denny Hulme. Az j-zlandi pilta 1965 s 1974 kztt versenyzett a Brabham s a McLaren lsben. 112 versenyből nyolcon sikerlt nyernie, kztk Monaco-ban, s 1967-ben a Brabham-mel vilgbajnoki cmet is szerzett.

Jnius 19.

Első győzelmt aratta ezen a napon a francia Ligier csapat, az 1977-es Svd Nagydjon. 20 ven t, 1976-tl 1996-ig indtottak autkat, s olyan nagysgok versenyeztek a csapatban, mint Jacky Ickx, Jacques Lafitte, Ren Arnoux. 9 győzelmet, 9 leggyorsabb krt s 9 pole-t szerzett a grda plyafutsa sorn, s 1980-ban msodik volt a konstruktőrk vilgbajnoksgban. 1996-ban Alain Prost vsrolta meg a csapatot, de sajnos nhny v mlva csődbe mentek, s a nagy mlt egysget felszmoltk.

 
 
 
 
  kp Az Amerikai Egyeslt llamok Nagydja

Kiss bonyolult a helyzet, ha az ember ssze akarja rni az USA Nagydjak trtnett. Sok helysznen, sok nv alatt s nagyon sokszor versenyeztek Forma 1-es piltk s csapatok az Egyeslt llamokban. 1950-től 1960-ig a hres indianapolis-i 500 mrfldes futam, az Indy 500 beleszmtott a Forma 1 vilgbajnoksg pontversenybe. Ezeken a viadalokon persze rendre a hazai plya előnyt lvező amerikai piltk s csapatok diadalmaskodtak, s gy szlettek rdekes statisztikk is. Pldul mind a mai napig Bill Vukovich- a legjobb győzelmi arny a Forma-1 trtnetben, kereken 100%. Aki arra tippelne, hogy egyetlen futamon indult, az tved, 1953-ban s 1954-ben indult az 500 mrfldes versenyen, s mind a kettőt meg is nyerte.
Hivatalos USA Nagydjrt 1959-ben rajtolt előszr a mezőny, Sebring-ben, ahol ma is komoly versenyeket rendeznek. Egy vvel ksőbb Riverside adott otthont a futamnak, vgl 1961-ben Watkins Glen-be kltztt a Cirkusz, s 1980-ig ott is maradt. 8 v kihagys utn Phoenix-be kerlt t a verseny, de mindssze 3 nagydj utn, 1991-től jabb 9 vet kellett vrni, hogy a Szguld Cirkusz az jvilgba ltogasson.
2000-ben ismt Indianapolis-ban dbrgtek fel a motorok, a Forma 1 szmra talaktott plyn, ami magban foglalja az ovlplya jelentős rszt, s termszetesen a tglkkal kirakott clvonalat is. Azta minden vben megrendezsre kerlt a verseny, s elnzve az amerikaiak erőfesztseit, hogy npszerűstsk a sportot s ismt amerikai pilta versenyezzen a Forma 1-ben, mg j darabig meg is fogjk rendezni.

Győzelmek:

Piltk:
Jim Clark, Graham Hill, Michael Schumacher (3)
Csapatok:
Lotus (8), Ferrari (7), McLaren (6)
Motorgyrtk:
Ford (11), Ferrari (7), Climax, BRM (4)

Dobogs helyezsek:

Piltk:
Graham Hill (6), Michael Schumacher (5), John Surtees, Carlos Reutemann, James Hunt, Jim Clark (4)
Csapatok:
Ferrari (15), Lotus (14), Mclaren (12)
Motorgyrtk:
Ford (35), Ferrari (15), Climax (12)

Pole pozici:

Piltk:
Michael Schumacher, Graham Hill (3), James Hunt, Jack Brabham, Jim Clark, Jackie Stewart, Mario Andretti, Ayrton Senna, Stirling Moss (2)
Csapatok:
Lotus (8), McLaren, Ferrari (6)
Motorgyrtk:
Ford (11), Ferrari (6), Climax (5)

Leggyorsabb krk:

Piltk:
Jim Clark (3), James Hunt, Jack Brabham, Jackie Stewart, Jacky Ickx, Graham Hill, Rubens Barrichello (2)
Csapatok:
Lotus, Ferrari (6), McLaren (5)
Motorgyrtk:
Ford (12), Climax, Ferrari (6)

Megszerzett pontok:

Piltk:
Graham Hill (47), Michael Schumacher (42), Jim Clark, James Hunt (31)
Csapatok:
Ferrari (133), Lotus (118), McLaren (112)
Motorgyrtk:
Ford (294), Ferrari (133), Climax (97)

Az eddigi versenyek

1959 - Az első amerikai viadal a Cooper-ek versenye volt. A legends Stirling Moss rajtolhatott el elsőnek, s 5 krn t vezette is a futamot, amikor vlthiba miatt killni knyszerlt. Ekkor Jack Brabham vette t a vezetst egy msik Cooper-ben, aki a vilgbajnoksgot is vezette, de nem sokkal Tony Brooks előtt. A leggyorsabb krt kzben a szintn Cooper-rel versenyző Maurice Trintignant futotta meg. A drma az utols krben kvetkezett be, amikor alig fl krrel a vge előtt Brabham autjbl kifogyott a benzin. Ekkor Bruce McLaren llt az lre, szintn Cooper-rel, s megszerezte lete első futamgyőzelmt. Tony Brooks-ot harmadiknak intettk le, de Brabham-et mg kiesse utn is rvnyes pontszerző helyre soroltk, gy a 4. helyrt kapott ponotokkal megnyerte a vilgbajnoksgot.

1960 - Stirling Moss ismt elsőnek kvalifiklta magt, ezttal mr a Lotus lsben, s szerencst is hoztak egymsnak. Moss megnyerte a futamot, ami a Lotus csapat első győzelme volt. A leggyorsabb kr Jack Brabham- lett, aki ezttal is negyedik heyen fejezte be a futamot, s szintn ezzel a pontszerzssel biztostotta be magnak a vilgbajnoki győzelmet.

1961 - Jack Brabham ezttal megszerezte a leggyorsabb krt s az első rajtkockt, de a technika ezttal is cserbenhagyta, s fel kellett adja a futamot. A győzelmet a brit Innes Ireland szerezte meg, akinek ez volt az egyetlen Forma 1-es győzelme.

1962 - Jim Clark az első mesterhrmast aratja az amerikai nagydjak trtnetben, győzelemre reptve a Lotus-t.

1963 - Jim Clark mr bajnokknt rkezett a futamra, s br a kt htralvő futamot megnyerte, itt nem brillrozott, a leggyorsabb kr begyűjtsvel is krhtrnyban fejezte be a futamot. Graham Hill rajtolhatott el elsőnek, m Surtees sokig vezetett, amg motorhiba miatt killni nem knyszerlt. Hill ekkor ismt az lre llt, s megnyerte a versenyt.

1964 - Clark ezttal pole-bl indulhatott, megfutotta a leggyosabb krt, s vezetett sokig, amg autja fel nem adta. Ekkor tugrott csapattrsa, Mike Spence versenygpbe, de hamarosan ez a l is kidőlt alla, s fel kellett adja a versenyt. Graham Hill a BRM-mel ismt megnyerte a nagydjat.

1965 - Hill ezttal nem bzta a vletlenre, s elsőnek rajtolt el, megfutotta a leggyorsabb krt, s meg is nyerte az esőfutamot.

1966 - Jack Brabham sajt autjval elsőnek kvalifiklta magt, s j ideig vezetett is, mielőtt motorhiba miatt kiesett. Lorenzo Bandini is az első helyen haladt, amikor kiesett, vgl aztn Jim Clark futott t elsőnek a clvonalon. A leggyorsabb krt John Surtees teljestette.

1967 - A futam Jim Clark s Graham Hill nagy csatjt hozta. Hill rajtolhatott elsőnek, s a leggyorsabb krt is ő futotta, s sokig vezetett, de vgl 9 msodperccel Clark mgtt rt clba.

1968 - Mario Andretti, a hazai versenyző szerezte meg lete első pole-jt, de Jackie Stewart elsőnek fordult be a rajt utni kanyarba, s vgig vezetve megnyerte a futamot, megfutva a leggyorsabb krt is.

1969 - Jochen Rindt első futamgyőzelmt hozta a verseny, s nem is akrmilyen mdon, mert mindjrt mesterhrmassal llhatott fel a dobogra. Jacie Stewart csak nhny krre tudta tvenni tőle a vezetst, m motorhiba miatt fel kellett adja a kzdelmet.

1970 - Jacky Ickx a Ferrarival elsőnek kvalifiklta magt, s a leggyorsabb krt is az ő nevhez rtk be, de a futamon nem sikerlt a mesterhrmas, vgl 4. helyen intettk le. Jackie Stewart a verseny nagy rszben vezetett, amg a technika ismt el nem bnt vele, s a győztes a hazai kznsg nagy rmre Emerson Fittipaldi lett.
A vilgbajnoksg sorsa ezen a futamon dőlt el - de bizarr s tragikus mdon. Jochen Rindt a monzai futamon lett vesztette, de akkor mr olyan pontflnnyel vezette a bajnoksgot, hogy v vgig sem sikerlt senkinek utolrni, gy ő lett a Forma 1 trtnetnek első s szerencsre mig utols posztumusz vilgbajnoka.

1971 - Stewart a pole-bl rajtolt, s ezt a futamot is vezette egy darabig, de a győzelmet most sem sikerlt megszereznie. A leggyorsabb krt Jacky Ickx teljestette a Ferrari-val, a futamot pedig Francois Cvert nyerte meg a msik Tyrrell-ben, az elsőt plyafutsa sorn.

1972 - Jackie Stewart vgre odar, s hatalmas mesterhrmassal, rajt-cl győzelemmel megnyeri a futamot.

1973 - Ronnie Peterson az első rajtkockbl indulhatott a Lotus-szal, s a vezető helyet meg is őrizte egszen a clig. Csupn a versenyben futott leggyorsabb krt tudta elrabolni James Hunt.

1974 - A Brabham s kt dl-amerikai piltja, Carlos Reutemann s Carlos Pace dominlt a futamon. Reutemann, az argentin pilta a pole-bl indulva rajt-cl győzelmet aratott, brazil csapattrsa pedig megfutotta a leggyorsabb krt, s msodik helyen rt clba.

1975 - Sorozatban a harmadik rajt-cl győzelem kvetkezett az USA Nagydjon, ezttal Niki Lauda s a Ferrari vgtzott vgig a versenytvon, szorosan mgtte az ldző Fittipaldi McLaren-je, aki meg is futotta a leggyorsabb krt.

1976 - James Hunt a pole-bl indult, megfutotta a leggyorsabb krt, s miutn a verseny utols szakaszban tvette a vezetst Jody Scheckter-től, meg is nyerte a versenyt. A slyos srlsből lbadoz Lauda 3. tudott lenni, gy Hunt megtette az utols nagy lpst vilgbajnoki cme fel.

1977 - Hunt ismt megnyerte a versenyt a pole-bl indulva, de a sors gy hozta, hogy pp ezen a futamon biztostotta be Niki Lauda a vilgbajnoki cmt, amihez mr egy 4. hely is elg volt.

1978 - Mario Andretti rajtolt az lről, s br nem rt clba, szemlyben ismt Watkins Glen avatta a Forma 1 vilgbajnokt. A futamon Carlos Reutemann győztt, a leggyorsabb kr pedig Jean-Pier Jarier- lett.

1979 - Alan Jones szerezte meg az első rajthelyet a Williams-szel, de a felfggeszts hibja miatt a futam feladsra knyszerlt a 35. krben. Ekkor mr Gilles Villeneuve vezetett a Ferrari-val, s meg is nyerte a futamot. A leggyorsabb krt Nelson Piquet teljestette, előszr plyafutsa sorn.

1980 - Az olasz Bruno Giacomeli rajtolt elsőnek az Alfa Romeo-val, s a 31-ik krig vezette a futamot, amikor elektronikus meghibsods miatt killni knyszerlt. Alan Jones llt az lre a Williams-ben, s a verseny leggyorsabb krt is megfutva megnyerte a futamot.

1989 - Phoenix-ben az utcai plyra trt vissza a Forma 1, s a kt McLaren sz, Prost s Senna harct hozta a futam. Senna az lről indult, s a leggyorsabb krt is ő teljestette, de a versenyen Prost megelőzte, s megnyerte a futamot. Senna a 44. krben fel is knyszerlt adni a versenyt elektromos meghibsods miatt.

1990 - A kt McLaren ismt tarolt, de azttal mr Berger volt Senna csapattrsa. Meglepetsre Berger szerezte meg a pole-t, s a leggyorsabb krt is, de kuplunghiba miatt killni knyszerlt, pp a 44. krben, ahogy az előző vben Senna. Senna vgl megnyerte az szezonnyit versenyt, szorosan a sarkban a Tyrrell-el villog fiatal Alesi-vel.

1991 - Senna ezttal is elsőknt rajtolhatott, s meg is nyerte a futamot. A mesterhrmastl Alesi fosztotta meg, aki ekkor mr a Ferrari-val versenyzett, s megfutotta a leggyorsabb krt. Mika Hakinen ezen a futamon llt előszr rajthoz.

2000 - Az Indianapolis-ban rendezett első futam kettős Ferrari sikert hozott, Michael Schumacher az lről indulva megnyerte a futamot, s megtette az utols előtti lpst első Ferraris vilgbajnoki cme fel. A nagy rivlis, Mika Hakkinen motorhiba miatt nem szerzett pontot, csapattrsa, David Coulthard pedig csak a leggyorsabb krrel vgasztalhatta a csapatot.

2001 - Ebben az vben Schumacher mr bajnokknt rkezett az jvilgba. Megszerezte a pole-t, a versenyen azonban Mika Hakkinen le tudta győzni. A leggyorsabb krt az előző vben ugyanitt mg Indy 500-on indul Juan-Pablo Montoya szerezte meg.

2002 - A dominns Ferrariknak nem volt ellenfelk. Schumacher rajtolhatott elsőnek, s szinte vgig vezetett, m a befutnl trtnt kis gixer miatt vgl Barrichello nyerte a futamot. A formciban rkező vrs autk pilti kiss elszmoltk magukat, s vgl Barrichello 0.011 msodperccel csapattrsa előtt haladt t a clvonalon.

2003 - A kilezett vilgbajnoki kzdelemben Raikknen, Montoya s Schumacher vilgbajnoki eslyesknt rkezik a futamra. Raikknnen indult elsőnek, de a drmai versenyen aztn kzbeszl az eső s a versenybrk. Montoya egy vitathat thajtsos bntetst kap Barrichello-val val koccansrt, s a kolumbiai mr nem is tudta sszeszedni magt, a vizes plyn csak esett-kelt. Raikknnen szpen versenyzett, de az esős Bridgestone gumiknak nem volt elenfelk, s Schumacher nagy flnnyel nyerte a futamot, a leggyorsabb krt is teljestve.

2004 - Az jra flnyben lvő Ferrarik uraltk a versenyt, Barrichello rajtolt az lről s teljestette a leggyorsabb krt, Michael Schumacher pedig megnyerte a versenyt. A defektekkel tarktott versenyen Ralf Schumacher ijesztő balesetet szenved, amikor a clegyenes előtti vben bal hts gumija felrobban, s kzel 300 km-es sebessggel a felnak csapdik. Szerencsre komoly srls nlkl ssza meg a balesetet, de a plyabrk csnyn elgtelenre vizsgznak.

2005 - ?
 
 
 
 
  kp Montreali visszatekintő

A Kanadai Nagydj trtnete 1967-ig nylik vissza. Az első futamot a Mosport Park-ban rendeztk, majd kt alkalommal a Mont Trembalnt-i plya adott otthont a versenynek, aztn egszen 1977-ig ismt a Mosport Park. A jelenlegi plyn, a Notre Dame szigeten Montrealban 1978-ban llt rajthoz előszr a mezőny, s 1987 kivtelvel ez azta is minden vben gy trtnt. A plya cscstartja Michael Schumacher, aki mr htszer llhatott fel itt a dobog legmagasabb fokra.

Győzelmek:

Piltk:
Michael Schumacher (7), Nelson Piquet (3), Jackie Stewart, Alan Jones, Jacky Ickx, Ayrton Senna (2)
Csapatok:
Ferrari (11), Mclaren (8), Williams (7)
Motorgyrtk:
Ford (12), Ferrari (11), Honda (4)

Dobogs helyezsek:

Piltk:
Michael Schumacher (10), Jean Alesi, Nelson Piquet, Alain Prost (5)
Csapatok:
Ferrari (27), McLaren (22), Williams (18)
Motorgyrtk:
Ford (39), Ferrari (27), Renault (11)

Pole pozci:

Piltk:
Michael Schumacher (6), Nelson Piquet, Ayrton Senna (3)
Csapatok:
McLaren, Williams (8), Ferrari (6)
Motorgyrtk:
Ford (14), Ferrari (6), Honda, Renault (5)

Leggyorsabb krk:

Piltk:
Michael Schumacher (4), Gerhard Berger, Nelson Piquet, Alan Jones, Didier Pironi, Ayrton Senna (2)
Csapatok:
McLaren, Williams, Ferrari (7)
Motorgyrtk:
Ford (16), Ferrari (7), Renault (5)

Megszerzett pontok:

Piltk:
Michael Schumacher (90), Nelson Piquet (46), Alain Prost (34)
Csapatok:
Ferrari (207), McLaren (180), Williams (148)
Motorgyrtk:
Ford (333), Ferrari (207), Renault (99)


Az eddigi versenyek

1967 - Jim Clark a Lotusban megszerzi az első rajtkockt a nyit kanadai futamon. Az esőversenyen aztn j darabig vezetett is, s a leggyorsabb krt is az ő neve mell jegyeztk be, m vgl elektronikus hiba miatt fel kellett adja a versenyt. A futamot a kt Brabham uralta, Denny Hulme msodiknak futott be, csapattrsa s csapatfőnke, Jack Brabham pedig megnyerte a versenyt.

1968 - A fordulatos versenyt Jochen Rindt kezdhette meg az lről, de szmra a verseny vget rt a 39-ik krben, amikor motorja felmondta a szolglatot. A rajttl Chris Amon vezette a mezőnyt a Ferrari-val, de ő volt az a pilta, akinek soha nem sikerlhetett, mert gy akartk az giek, s a 72. krben a vltja feladta. A leggyorsabb krt Jo Siffert futotta, Amon kiesse utn pedig Denny Hulme vette t a vezetst a McLaren-ben, s meg is nyerte a futamot. Mgtte csapatfőnke, Bruce McLaren futott be.
Ezen a versenyen llt előszr rajthoz Henri Pescarolo, aki 61 Forma-1-es futamn igazn ttő sikert nem rt el, de csapata s autja idn is indul a Le Mans-i versenyen, s jelenleg az egyik legeslyesebbnek tartjk. rdekessg, hogy az egyik autt Sebastian Loeb, a jelenlegi WRC bajnok s bajnokeslyes vezeti majd.

1969 - Jacky Ickx indult a pole-bl, s meg is nyerte a futamot, igaz a nagy ellenfelek elvreztek technikai problmk miatt. A leggyorsabb krt Jacky Ickx s Jack Brabham teljesitette. :)
Akkoriban mg csak tizedmsodpercekig mrtk a kridőket, s a kt pilta azonos időt, 1:18.1 msodpercet teljesitett. Mivel Ickx előbb, a 32-ik krben rte el ezt az eredmnyt, gy tulajdonkppen ő kne legyen a leggyorsabb kr (s ezzel egy mesterhrmas) birtokosa, m mgis Jack Brabham nevt rtk be ehhez a teljestmnyhez.

1970 - Jackie Stewart kvalifiklta magt elsőknt, de a futamon a 31-ik krben vezető helyről killni knyszerlt a felfggeszts hibja miatt. Onnantl nem volt ami meglltsa a Ferrarikat, Clay Regazzini a leggyorsabb krt teljestette, Jacky Ickx pedig megismtelte előző vi teljestmnyt, s megnyerte a versenyt.

1971 - Stewart s a Tyrrell ismt az lről indulhatott, s ebben az vben mr elkerlte a balszerencse, befejezte a futamot, s amikor az esőversenyt idő előtt leintettk, meg is nyerte. A leggyorsabb krt Denny Hulme futotta meg a McLaren-nel.

1972 - Peter Revson megszerezte a McLaren csapat első pole-jt, de a futamon Jackie Stewart futotta meg a leggyorsabb krt, s ismt diadalmaskodott, jubileumi sorozat keretben. A Tyrrell 006-os mindjrt az első futamn diadalmaskodni tudott, s ez volt a Tyrrell csapat 10., Jackie Stewart 25., a Ford Cosworth DFV motornak pedig az 50. futamgyőzelme.

1973 - Az esőfutamon nem kevesebb mint 7 pilta vezetett hosszabb-rvidebb ideig, de legtbbet kzlk, s ami a legfontosabb, az utols krben Peter Revson. A McLaren győzelmhez a kt Lotus adta a krtst a htvgn, Ronnie Peterson a pole-t szerezte meg, Emerson Fittipaldi pedig a leggyorsabb krt.

1974 - Emerson Fittipaldi indult az lről, de Niki Lauda Ferrarija egszen a 67-ik krig vezette a mezőnyt, amikor feladni knyszerlt a versenyt. Fittipaldi ekkor ismt az lre llt, s megnyerte a futamot.

1976 - James Hunt megszerezte az első rajtkockt, s a versenyen a McLaren csapat 20. győzelmt is. A leggyorsabb krt Patrick Dpailler futotta meg a Tyrrel-lel.

1977 - Mario Andretti a Lotus-szal elsőnek kvalifiklta magt, megszerezve ezzel a Goodyear 100. pole-jt. A versenyen aztn megfutotta a leggyorsabb krt is, s egszen a 77-ik krig vezette a versenyt. 3 krrel a vge előtt aztn a Cosworth motor feladta, s Jody Scheckter a Wolf csapat autjval megnyerte a futamot.

1978 - Jean-Pier Jarier vghatott neki elsőknt a tvnak, a leggyorsabb krt pedig Alan Jones neve mell jegyeztk, de a nap hőse Gilles Vileneuve volt, aki lete első futamgyőzelmt pp hazai plyjn, hazai kznsge előtt nyerhette meg, az első futamon, amit Montreal-ban rendeztek meg, a kanadai francia kzssg fővrosban. A plyt Villeneuve halla utn rla neveztk el, a hivatalos neve a mai napig Circuit Gilles Villeneuve.

1979 - Alan Jones s a Williams ebben az vben mr tarolt, s mesterhrmassal gyűjttte be a győzelmet. Villeneuve tbb mint a futam felig vezetett, de vgl be kellett rje a msodik helyezssel.

1980 - Az első helyről Nelson Piquet indulhatott, a leggyorsabb krt Didier Pironi futotta, de a versenyt ismt Alan Jones nyerte meg. A hrom pilta felvltva vezette a versenyt, de Piquet motorja feladta, Pironi pedig vgl csak 3. lett.

1981 - Piquet ebben az vben is megszerezte a rajtelsősget, de ebben az vben sem volt szerencsje, a versenyen mltt az eső, s vgl krhtrnyban fejezte be a futamot. A leggyorsabb krt John Watson teljesitett a McLaren-ben, a 2 ra utn leintett futamot pedig Jacques Lafitte nyerte meg.
Ezen a futamon indult előszr az idősebb Jacques Villeneuve, Gilles Villeneuve testvre, a 97-es vilgbajnok nagybtja. Neki nem volt olyan sikeres a plyafutsa mint rokonainak, 3 versenyen indult, de egyszer sem tudta kvalifiklni magt.

1982 - Piquet vgre meg tudta szerezni a győzelmet, de a htvgt bernykolta Riccardo Paletti halla, aki a rajt utni tmegbalesetben vesztette lett. A futamot jraindtottk, amin az eredetileg pole-bl indul Pironi teljestette a leggyorsabb krt.

1983 - A futamot a Ferrari kt francia piltja, Patrick Tambay s Ren Arnoux uralta. Arnoux indult az lről s megnyerte a futamot szinte vgig vezetve, Tambay viszont a leggyorsabb krrel bszklkedhetett.

1984 - Piquet a Brabham BMW-vel tarolt, rajt-cl győzelemmel aratott mesterhrmast.

1985 - A kt Ferrari uralta ismt a plyt, Alboreto s Johansson kettős győzelmet arattak, br a pole-bl Elio de Anglis indult, a leggyorsabb krt pedig Ayrton Senna teljestette.

1986 - Ez a futam a Williams-Honda versenye volt, Mansell megnyerte a futamot a pole-bl, Piquet pedig a leggyorsabb krt futotta, br Alain Prost befrt mg el a msodik helyre a McLaren-nel.

1988 - Ayrton Senna a dominns McLaren-nel mesterhrmast aratott.

1989 - A kt McLaren, Prost s Senna, aki a pole-bl indult, ebben az vben technikai hibk miatt kiestek, teret adva a tbbieknek. A futamot Thierry Boutsen nyerte a Williams-szel, a leggyorsabb kr pedig Jonathan Palmer egyetlen ilyen eredmnye, s a Tyrrell utols leggyorsabb kre volt.

1990 - Senna rajtolt el elsőnek, s meg is nyerte az esőfutamot, de csak nhny msodperccel Piquet Benettonja előtt. A leggyorsabb krt csapattrsa, Gerhard Berger teljesitette.

1991 - Riccardo Patrese indult elsőnek, de csapattrsa, Nigel Mansell futotta meg a leggyorsabb krt s vezette a legutols krig a futamot, amikor elkezdte nnepelni magt, s rmben műkdsb
 

 

 

 
 
 
 
 
 

 

 

 
 

 

Forever!!!

 
 
 
 
Music Craze
 
TRY.HU
 
Lepkk //butterflies//
 
Betk
Example
 
dv!! //Hi//
 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!