Fogamzásgátlás Szedjük vagy ne szedjük?
|
| Elege van abból, hogy azokon a bizonyos nehéz napokon rosszul érzi magát? Hirtelen megvizesedik, és szorong az egyébként kényelmes ruháiban? Migrén gyötri, szédeleg, esetleg depressziós? Vajon melyik nő ne akarna menstruációs panaszok nélkül élni?
A fogamzásgátló tabletták nemcsak a rossz közértettől szabadítják meg, hanem védelmet nyújtanak a nem kívánt terhesség ellen. Ezzel együtt könnyen meglehet, hogy – a tájékoztatóval ellentétben – károsítják az egészségét. Egy nő életében, a pubertástól a változó korig, átlagosan kb. 400 menstruációt él át, amelyek során csaknem 105 liter vért veszít. A felmérések szerint minden második nő szívesen „lemondana” a menzesz kellemetlen tüneteiről, ha létezne olyan tabletta, amely egészsége veszélyeztetése nélkül mentesítené a nehéz napok és a nem kívánt terhesség alól.
Számos nőgyógyász helyesli a fogamzásgátlók szedését. Véleményük szerint egészségünk szempontjából semmi jelentősége nincs a havi vérzésnek, így nyugodtan szedhetünk fogamzásgátló tablettát, amely a természetes ciklust utánozza, a kellemetlen tünetek nélkül.
A tabletta bevezetése a 60-as évek óta sok vitát váltott ki, sőt a politikusokat és a vallási vezetőket is állásfoglalásra késztette. Tanulmányok százai készültek, amelyek gyógyszerek forgalomba hozatalának lehetőségét vizsgálták erkölcsi, orvosi, vallási és szociológiai szempontból. A tabletták forgalmazói erős reklámkampányokat folytattak, és a nőgyógyászok ösztönzésére is figyelmet fordítottak.
A gyógyszer működési mechanizmusa a természet rendjét imitálja: 21 napon keresztül kell szedni, majd 7 napon át – a menstruáció ideje alatt – szünetet tartani. A gyógyszer pontosan beállítja a mesterséges menstruációt, és elvileg éveken át, következmények nélkül szedhető.
Sok nő retteg a nem kívánt terhességtől. Türelmetlenül várják azt a bizonyos néhány napot – amit más körülmények között gyűlölnének –, hogy megnyugodjanak. Gyógyszer szedése mellett a teherbe eséstől való félelem alaptalan, hiszen (a gyártók szerint) ez a ma létező legbiztosabb védekezési módszer (a gyakorlat azonban az mutatja, jelenleg még mindig az óvszer a legmegbízhatóbb).
Kétféle, mesterséges szteroidot tartalmazó tabletta van forgalomban: az ösztrogén és progeszteron hormon hatását utánzó, illetve a csak progeszteron hormon hatását utánzó gyógyszerek. Vannak egyfázisú és kétfázisú tabletták, az előbbiek a szükséges hormonadagot a ciklus alatt egy szinten tartják, míg az utóbbiak kétszer változtatják a ciklus folyamán a szteroidok adagolását. A tabletták védelmi funkciója elvileg 99 százalékos, ezt a gyakorlatban inkább 75–80 százalékra teszik.
Az antibébi tablettákat nem szedheti mindenki: a rizikófaktoros nők számára tabu. Ide sorolják a dohányzó, a túlsúlyos, a magas vérnyomásban szenvedő és a trombózisra hajlamos nőket.
A tablettáknak számos bírálója is akad. Kutatóorvosok, gyógyszerészek szerint a menstruáció sokkal többet jelent a nyálkahártya rendszeres leválásánál. A szabályos női ciklus során a felgyülemlett méreganyagok is távoznak a szervezetből, nem beszélve a test egyéb anyagcsere-folyamatairól és önműködő mechanizmusáról, amelybe nem szabad beavatkozni.
A fogamzásgátlók szedését az orvosok a következő esetekben javasolják:
- vérzési zavarok és erős menstruációs panaszok - endometriózis (a gyógyszer a fájdalmat is csökkenti) - hormonszint-változással összefüggésbe hozható zavar esetén - ciklusfüggő bajok, bántalmak esetén (rendszeres migrén vagy depresszió)
| |
|