Tartalom: 1. baseball 2.labdargs 3.tenisz 4.floorball 5.rplabda
A BASEBALL |
 |
 |
TRTNETE: A baseball kzvetlen ősnek az angol rounders nevű jtk tekinthető, amit a brit telepesek vittek az jvilgba a XVIII. szzadban. Az vek folyamn az amerikaiak fokozatosan alaktottk t a rounderst baseball. 1845-ben hajtotta vgre - a baseball egyik atyjaknt tisztelt - Alexander Cartwright azokat a szablymdostsokat, amelyek a mai napig meghatrozzk a modern baseball arculatt. Cartwright kilencre cskkentette a jtkosok, s ngyre az alappontok szmt, az alappontokat 90 lbnyira (27,45 m) helyezte egymstl, s a tmad kiejtshez elg volt megrinteni őt annak megdobsa helyett. Amerikban az első professzionlis baseballcsapat 1869-ben alakult meg Cincinnatiben, amelyet hamarosan tovbbiak kvettek. Az első nagy profi ligt, a Nemzeti Ligt (National League) 1876-ban alaktotta meg nyolc csapat. Szintn nyolc csapat hozta ltre 1900-ban a msodik nagy profi ligt, az Amerikai Ligt (American League). A mai napig is ltező ligk letben a szzadfordul ta kt nagy vltozs kvetkezett be: nveltk a csapatok szmt s 1920. krl kemnyebb labdt kezdtek el hasznlni, amely messzebbre replt, s ezltal rdekesebb vlt a jtk. zsin bell Japnban rvend a legnagyobb npszerűsgnek a jtk, ezt jelzik az risi, minden ignyt kielgtő stadionjaik is. Itt a Japn profi liga (NPB) a vilghbor utn alakult meg. Eurpban az "j" jtk előszr termszetesen Nagy-Britanniban vetette meg lbt, a kontinensen bell itt alakult meg az első nemzeti baseball szvetsg (mg a XIX. szzad vgn). Ezutn Eurpban a baseball lass, de biztos nvekedsnek indult. Az Eurpai Baseball Szvetsg (CEB) 1953-ban alakult, egy vvel ksőbb pedig mr megrendeztk az első Eurpa Bajnoksgot. rdekessg az Eurpa Bajnoksgok XX. szzadi trtnelmben, hogy - kt kivtellel - rendszeresen Hollandia vagy Olaszorszg vitte el a bajnoki trfet.
MAGYARORSZGON: A Magyar Orszgos Baseball s Softball Szvetsg (MOBSSZ) 1992. jnius 26-n alakult meg. Az Eurpai Baseball Szvetsg (CEB) 1993. februrjban, a Nemzetkzi Baseball Szvetsg (IBA) 1993. jniusban vette fl tagjai kz. A szvetsg megalakulsa ta haznkban minden vben megszervezik a nemzeti bajnoksgot, kupt, egyre tbb hazai rendezvny szerveződik s egyre tbb klfldi rendezvnyen vesz rszt magyar csapat illetve a vlogatott. 2002 nyarn mr 'B' osztlyos Eurpa Bajnoksgot rendezhettnk.
A JTK: A jtk elnevezse a plya rszt kpező ngy alapponttl (base) ered. A baseballt kt kilencfős csapat jtssza egymssal. A mrkőzst az a csapat nyeri, amely tbb pontot (run) r el. A baseballt nem időre jtsszk. Egy baseball mrkőzs kilenc jtszmbl (inning) ll. A jtszma első felben az egyik csapat tmad - megprbl pontot szerezni -, a msik pedig vdekezik - megprblja megakadlyozni a pontszerzst. Miutn az egyik csapat kihasznlta pontszerzsi lehetősgt, szerepet cserlnek, a tmadbl vdő, a vdőből tmad lesz. Egy csapat addig tmadhat, amg a vdők hrom tmad jtkost ki nem ejtenek. A baseballban nem lehet dntetlen a vgeredmny. Ha kilenc jtszma utn dntetlen az lls, akkor addig folytatjk a kzdelmet, amg egy teljes jtszma vgn valaki meg nem szerzi a vezetst. Tmads: egy csapat akkor r el pontot, ha egy tmad egyms utn mind a ngy alappontot (base) megrintve krbefut a plya belső mezőjn, s visszatr a kiindulpontra (home plate) anlkl, hogy kzben a vdők kiejtettk volna. Jtk kzben a vdekező csapatbl mind a kilenc, mg a tmadk kzl - a jtkszitucitl fggően - egy, kettő, hrom vagy ngy jtkos tartzkodik a plyn. A jtk kezdetekor a tmadk kzl csak egy jtkos, az tő (batter) ll fel, akit majd egyenknt kvetnek trsai az edző ltal meghatrozott tsi sorrendben (batting order). Az tő clja, hogy az adogat (pitcher) ltal fel dobott labdt sikeresen elsse, s ezutn elfoglaljon legalbb egy alappontot anlkl, hogy a vdők kiejtenk. Az adogat megprblja gy eldobni a labdt, hogy az tő jtkosnak minl nehezebb legyen eltni azt. Az adogat ltal eldobott labdnak az tőznba (strike zone) kell szllnia. Eldnteni, hogy az eldobott labda az tőznban volt-e vagy sem, a vezető br feladata. Ha az adogat ngyszer az tőznn kvlre kldi a labdt, s az tő jtkos nem prblja meg eltni ezeket a rossz adogatsokat, akkor az adogat ngy hibapontot (ball) gyűjt, s az tő jtkos automatikusan az első alappontra stlhat (walk). (Akkor is az első alappontra stlhat az tő, ha egy adogats vletlenl eltallja őt.) Az adogathoz hasonlan, az tő is szerezhet hibapontokat (strike), s ha hrmat sszegyűjt, kiesik (strike out). Az tő akkor kap hibapontot, ha: 1. nem prbl meg eltni j adogatst; 2. sikertelenl prbl meg eltni akr j, akr rossz adogatst (meglendti az tőjt, de nem tallja el a labdt); 3. rvnytelen terletre ti a labdt - ha azonban mr van kt hibapontja, akkor a tovbbi rvnytelen terletre ttt labdk mr nem szmtanak hibapontnak. Ha az tő ltal akr rvnyes, akr rvnytelen terletre ttt labdt egy vdőnek sikerl elkapnia gy, hogy az nem rinti előtte a fldet, akkor az tő jtkos kiesik (fly out). |
Ha az tő ltal elttt labda rvnyes terleten rinti a fldet, mielőtt egy vdő megfogja, vagy a vdő elejti, mg mielőtt teljesen birtokoln, az tőnek az első alappontra kell sprintelnie. A vdőknek ebben az esetben kt lehetősgk van arra, hogy kiejtsk a tmadt: 1. egy vdő - akinl a labda van - megrinti őt a labdt tart vagy a kesztyűs kezvel mielőtt az alappontra rne (tag out); 2. az első alapponton ll vdőhz dobjk a labdt, mg mielőtt az tő odarne (force out). Ha az tő jtkos biztonsgban elri az első alappontot (base), kt lehetősg kzl vlaszthat: 1. ott marad; 2. tovbbfut a msodik alappontra - vagy mg tovbb -, ha gy rzi, hogy ezt megteheti anlkl, hogy a vdők kiejtenk őt. A vdők brmikor kiejthetik a tmadt, amikor ő az alappontok kztt van, ha azonban a tmad egy alapponton ll vagy rinti azt, akkor biztonsgban van. Az tő ltalban akkor dnt amellett, hogy megprbl a msodik vagy harmadik alappontra eljutni, ha elg messzire ttte a labdt ahhoz, hogy a vdőknek ne legyen idejk kiejteni őt, mielőtt az alapponthoz r. (Ha az tő elri az első alappontot (first base), fut (runner) lesz belőle.) Ha az ts olyan jl sikerl, hogy az rvnyes terleten a kertsen tlra szll a labda, akkor az tő hazafutst (home run) r el. Ilyenkor az tő s minden fut, aki a plyn tartzkodik, pontot szerez. A futk ltalban akkor prblnak meg eljutni a kvetkező alappontra, amikor az tő jtkos elti a labdt. A futk dobs kzben nem ktelesek az alapponton maradni, ltalban egy kicsit előrelopakodnak a kvetkező alappont irnyba, hogy előnnyel indulhassanak a labda eltsekor. Ha azonban az elttt labdt a vdők a levegőben elkapjk, a futnak vissza kell trnie megrinteni az eredeti alappontjt, mielőtt tovbb futhatna. Lopsnak nevezik, ha egy fut tallat, sta vagy hiba segtsge nlkl jut el egy alappontra; rendszerint azalatt az idő alatt, mialatt az eldobott labda az tő fel szll. |
A KELLKEK: A plya kzel negyed krcikk alak. Tvolsgok: base-base: 27,45 m; home plate-dobgumi: 18,45 m. Mretek: base: 38x38 cm; dobgumi: 61x15 cm; home plate: 43x43 cm (felnl levgva); tőzna: home plate szlessge x kzpvonal (lsd 1. bra). (Rszletek: Szablyknyv 1.04) A labda bőrbevonat, kzept egy parafbl s gumibl ll "mag" alkotja, amelyre gyapjfonalat gombolytanak. Tmege 141,75 s 148,8 gramm kztt, mg kerlete 22,86 s 23,49 cm kztt mozoghat. (Rszletek: Szablyknyv 1.09) Az tő tmr, fbl kszl, henger alak, fellete sima. Hossza legfeljebb 106,7 cm, mg legnagyobb vastagsga 7 cm lehet. A nyelnl elvkonyod tő slyra nincs korltozs. (Rszletek: Szablyknyv 1.10)
|
A labdargs trtnete
E sport legősibb formja a knai forrsokban szerepel - mai tudsunk szerint -, ahol az Kr.e. 2000 krl Huang-ti csszr a gyalogos katonk kikpzsben hasznlta, hogy gyorsasgukat, gyessgket s tallkonysgukat fejlessze. A rabszolgk kivtelvel az egsz np krben elterjedt a cu-k (csu-kh)-nek nevezett jtk. Az elnevezs magyarra sz szerint fordtva "rgni-labd"-t jelent.
A szablyokrl annyit tudni, hogy a jtktr kzepre egymstl kb. 4 mter tvolsgra kt kb. 4 mter magas bambuszrudat lltottak, kzjk hlt fesztettek. A hl felső rszre egy 60 cm tmrőjű nylst vgtak, ez volt a "kapu". A hl kt oldalrl rgssal, klzssel, fejelve, httal vagy mellel rintve kellett a "kapuba" juttatni, nyitott tenyrrel viszont tilos volt rinteni. Magt a labdt nyolc bőrdarabbl varrtk ssze, tollal s llati szőrrel tmtk ki. Kr.e. 2000 krli időkből fennmaradt a labdargs 25 fejezetből ll kziknyve. Knai mintra Japnban is megjelent e sport őse kemari nven - br jelentős klnbsg, hogy itt kultikus szerepet jtszott, kezdetben csak a főnemessg kivltsga volt a jtk, majd a miniszteri rang hivatalnokok is rszt vehettek benne. A szablyok szerint 4-6 jtkos kimonban krbellt a plyn, a feladat az volt, hogy a labdt lbbal minl tovbb a levegőben tartsk. A grg - rmai testkultrban ez a fajta jtk nem kapott szerepet, legkzelebb pedig csak a kzpkorban tallkozhatunk vele Angliban s Franciaorszgban "tmeg-football" ill. "hatrlabdzs" nven. E jtk eredete a rontsűző mgia pogny szoksaiban keresendő. Egy tluti vagy tavaszi napon a megrontsbl szrmaz veszedelmeket egy bőrbatyuba "gymszlik" s a falvak apraja - nagyja rszvtelvel kirugdossk a falubl. A cl az volt, hogy a labdban rejlő gonoszsgot fldjktől minl tvolabbra juttassk mielőtt az a rgsoktl szt nem szakad. Hitk szerint aki a legtbbet rt a "labdnak", vagyis a legnagyobbakat rgja bele, az mentesl leginkbb a betegsgektől. A 14. szzadban Angliban s Franciaorszgban is betiltottk (1314, ill. 1320) a jtkot durvasga miatt, gyakran emlegettk "rdgi mulatsgknt", bntetsknt pedig brtnnel fenyegettk a futballozkat.
A 14. szzad elejn megjelent a firenzei calcio, Eurpban az első krlhatrolt vrosi plyn zajl, mrkőzsvezető ltal irnytott csapatjtk. Egy-egy csapat 27 főből llt, s a msik fl vrt jelkpező storba kellett belőni a labdt. A jtkosok szigoran meghatrozott rend szerint lltak fel: elől 15 csatr, a msodik sorban 5 fedezet, mgttk 4 vdő, a negyedik sorban megint 3 vdő, akik kzl a kzpső a kapus. Egyedl csak ő vehette a kezbe a labdt, a tbbiek rghattk vagy kllel thettk, a br vigyzott a szablyok betartsra s szmolta a glokat, a bntetőpontokat. A strak mellett zenekarok is voltak, zenesz mellett zajlott a mrkőzs. A jtkrl nem alakult ki igazn j vlemnye a korabeli rtelmisgnek, Philipp Stubbes 16. szzadi krniks rta:
"A futball olyan jtk, amelyben fiatal emberek … bkdsnek egy nagy labdt, nem dobjk a levegőbe, hanem lbukkal grgetik a fldn. Mondhatom, elgg megvetendő jtk, s szerintem legalbbis sokkal kznsgesebb, mltatlanabb, hitvnyabb, mint brmelyik msik fajta; ritkn vgződik kr, baleset vagy a jtkosok valami baja nlkl."
A mai rtelemben vett labdargs az 1820-as vekben a dikok krben virgzott fel, tiltottk a tlzott durvasgot, meghatroztk a plya nagysgt s a rsztvevők szmt. 1857-ben alaptottk meg az első amatőr futballegyesletet, az FC Sheffieldet. Tbbszr felmerlt egy ltalnosan elfogadott szablyrendszer kidolgozsa, erre vgl 1862-ben kerlt sor, majd 1863-ban az iskolk s a trsadalmi egyesletek ltrehoztk a Football Associationt. A legfontosabb szablyok (rszletek): 1. Glnak szmt, ha a labdt a kapuba juttatjk anlkl, hogy kzben vittk vagy kzzel tttk volna. 3. Lbbal csak a labdt szabad rgni. 4. A jtkosnak nem szabad a labdt rintenie, ha az a levegőben van. 8. Lesen van a jtkos, mihelyt a labda el kerl. A 19. szzad vgig megszlettek a ma is oly ismerős szablyok: 1874-ben bevezettk a bntetőrgst, 1882-ben a partdobst, 1891-ben a tizenegyest s egyben hlval szereltk fel a kaput. 1878-ban jelent meg a jtkvezető, 1891-ben a hatrbr. 1895-ben adtk ki a lnyegben mai napig rvnyes hivatalos jtkszablyokat, ez lehetőv tette a jtkosok tevkenysgnek sszehangolst s a feladatok megosztst. Eleinte kilenc tmad jtkos mellett egy htvd s egy kapus llt a plyn. A tmad jtk modernizlsval tbb vdőt kellett htra vonni, majd azta mg jabb s jabb felllsok, jtkstlusok alakultak ki. A labdargs - az USA s Japn kivtelvel - mindenhol httrbe szortotta az egyb labdajtkokat. Magyarorszgon az 1879-ben Molnr Lajos s gr. Esterhzy Miksa ltal rt Athletikai gyakorlatok c. knyv emlti meg előszr a futballt, az "angol rgsdit".
"A football (mondd: futball) vagyis "rgdal", a legrgibb angol jtkok egyike s kizrlag az ifjsg, az iskola jtka. Ez az utbbi krlmny, s az, hogy tlen-nyron s a felszerels minimumval űzhető, nagyon is alkalmass teszi e labdajtkot tltetsre idegen talajba, mit tisztelettel ajnlunk tangyi kreink figyelmbe."
Forrs:
- A sport krnikja
Offcina Nova
- Kun Lszl: Egyetemes testnevels- s sporttrtnet
Sport K. Budapest, 1978.
Tenisz szablyok
A plya A felszne lehet fves, aszfaltozott, kszlhet fbl, porzus betonbl vagy egyb sszettelû anyagbl. Fehr sznû vonalakkal jellik ki, az brn lthat mdon. A vonalak hozztartoznak a plyhoz. |

|
Hl A hlt kt hltart oszlop kz fesztik ki, egy fehr szalaggal bortott kbel segtsgvel. Kzpen fggõleges kbellel rgztik szorosan a talajhoz. |

|
Az tõ Az tõ nem lehet 81,3 cm-nl hosszabb s 31,7 cm-nl szlesebb, a feszes tõfellet 39,1 cm hossz s 29,2 cm szles. Az tõfellet, melyet a kerethez rgztettek, kifesztett hrokbl ll, amelyek a tallkozsi pontokban vltakozva haladnak alul s fell.
Rvidtett jtk (Tiebreak) A hossz jtszmk elkerlse rdekben tie-break rendszert alkalmazzk, amely akkor lp mûkdsbe, ha az eredmny dntetlen, vagyis mindkt jtkos megnyert 6 jtkot. A rvidtsben a jtkosok felvltva adogatnak, az elsõ egyet, ezutn mindig 2 - 2 -t szervlnak.Az a jtkos, aki elsõnek ri el a ht pontot, nyeri meg a jtkot s a jtszmt, feltve, hogy gy ktpontos klnbsggel vezet. Ha az eredmny 6-6, a jtkot addig folytatjk, ameddig a ktpontos klnbsget el nem rik.A grand Slam tornkon a nõknl a harmadik, a frfiaknl az tdik jtszmban nincs rvidts. A jtk addig tart mg a 2 jtk klnbsg ki nem alakul.
Adogats Az adogat a labdt a hl felett az adogattrbe (6,4m *4,11m -es ngyszg) kldi. / 1.bra/
 1.bra
|
Adogatskor mindkt lbbal az alapvonal mgtt kell llni, a plya oldalvonala s a kpzeletbeli meghosszabbts kzti rszben./2.bra/ Az adogats elvgzse kzben az adogatnak tilos futssal vagy lpssel helyet vltoztatni, egyik lbval sem lphet az alapvonalra,vagy azon bellre. (Ha ez megtrtnik az a lbhiba.) |
 2.bra
|
Az adogat mindig tlsan adogat a jobb oldalrl kezdve. Az elrontott adogatst (lbhiba, hlba ts, az rvnytelen terlet)- kivve, ha az hlt rt s rvnyes terletre esett - a msodik adogats kvet. A hlt rt adogatsokat, feltve hogy szablyos volt, meg kell ismtelni.
j labda A nagyobb versenyeken, mint a Grand Slam tornk, a mrkõzs kzben cserlik a labdkat .Elõszr a 7-dik, majd a 9-dik jtk utn. Az adogat felemelt kezben az j labdt jelzi ellenfelnek a vltozst, az adogatjtk kezdsnl.
Sznetek Sznet csak pratlan jtk szm utn lehet.(pl: 4-1 =>5. jtk ) A jtkosnak lehetõsge van rvid polsi sznetet krnie.
Bntetsek A vezetõbrnak lehetõsge van, a jtkost annak elfogadhatatlan viselkedse esetn elõszr figyelmeztetni, majd pontlevonssal bntetni. A vgsõ esetben a jtkost ki is zrhatja a tovbbi kzdelmektõl. A jtkosok, ltalban pnzbntetst is kapnak .
Bemelegts, bets A jtkosoknak minden meccs elejn lehetõsgk van a plyn ellenfelkkel egy 5 perces bemelegtsre. Ha a jtk flbe szakad (pl.: esõsznet) s ez az idõtartam nem kevesebb mint 10 perc jra bemelegts elõzi meg a folytatst.
Teremhoki vagy palnklabda?
Egyelőre semelyik. Az albbiakban bemutatand sportgat tovbbra is a "floorball" nven ismerik a legtbben (egyre tbben), noha brmelyik magyartsi ksrlet elfogadhat lehetne. | | 
 |
Az tővel egy lyukacsos műanyag gmbt kell a kapuba juttatni. Fot: Arany-Mdia | A kifejezs persze legyen a nyelvszek gondja, mi inkbb gondolkodjunk el azon: vajon miből is eredhet a krdses sportg. Nyilvn van nmi kze a jgkoronghoz, kzvetlen elődje mgis inkbb a gyeplabda lehet. Amely annyiban is hasonlt r, hogy ltezik teremben űztt vltozata is.
A floorballt ugyanis szintn teremben jtsszk, de "krlkorcsolyzhat" hokikapukra, palnk segtsgvel, radsul az tők is inkbb a hokiban hasznltakra hasonltanak. Lnyegbevg klnbsg viszont, hogy a test test elleni jtk sszes formja tilos, megelőzendő a komolyabb srlseket. Hasonl okbl nincsenek erősen rgztve a palnk darabjai sem.
ppen a szolidabb jtkfelfogs az, ami sokszor problmt okoz a jgkorongbl idetvedt jtkosoknak, ugyanakkor ltalban rvid idő alatt j floorballos lesz belőlk, mert remekl kezelik az tőt, mellyel egy teniszlabdnl valamivel nagyobb, lukacsos műanyag gmbt kell a kapuba juttatni.
Ezen kvl mindssze a kapus ktelező fejvdője - a spcsontvdő, trdvdő, kesztyű mr luxusnak szmt - szksgeltetik a meccshez. Mr ha van megfelelő plya. A 40x20 mteres kzilabdaplya ugyanis kevs csapatnak ll rendelkezsre, tbbnyire egy egyszerű tornateremmel kell berni. Ezrt is dnttt gy a magyar szvetsg, hogy sok (főleg gyerek-) versenyt a kisplys, palnk nlkli verzival rendez meg.
Szeptember msodik felben azonban elindul egy komolyabb - felnőtt s ifjsgi - bajnoksg, amelyre most mg lehet jelentkezni, ha valaki kedvet kap a dologhoz. Minden tovbbi informcit Ltay Dnieltől lehet krni, a (06-70) 210-3800-as telefonszmon.
(Arany-Mdia) |
A rplabda
Nem kellenek a kifogsok, hiszen a rplabdzs helyszne akr egy belvrosi, szűkre szabott tornaterem is lehet. Kell mg 12 ember, 6-6 egy 3 mter magasban kifesztett "tenisz-hl" kt oldalra. S kell mg egy kemnyen pattan, kzbe simul, fehr labda. Indulhat a jtk. A rplabdzs npszerűsgnek nvekedst, a nagy sikereket csak gy rthetjk meg, ha rviden lepergetjk trtnett.


A kezdetek
Amerika 1895. Egy frfi, aki nevezznk William G.Morgan-nek, (mert mindenki gy hvta...mily' meglepő) kitallt egy jtkot a tli időszakra, amikor az egyetemistk csak a meleg szobkban gubbasztottak s tunyultak s tunyultak. A jtkot, amely akkor a zsinrlabdhoz jobban hasonltott, mint a mai rpihez, "minnonette"-nek nevezett el. A szablyok nem foglalkoztak a jtk terletvel, a jtkosok szmval vagy azzal, hogy hnyszor pattan a labda, hiszen a jtkosok mg meg is foghattk akkor a lasztit. Ha lttl mr rplabdameccset, biztos emlkszel nhny hatalmas vetődsre, amiben az akkori kznsg biztosan nem gynyrkdhetett. Nemhogy nem repdestek a jtkosok a labda utn, de ebben a sportban nagyon fontosnak tartottk, hogy ne legyen tl megerőltető, inkbb valami knnyed csapatjtk, amit az zletemberek is szvesen jtszanak. (Ez most elg cikin hangzik az zletembereket tekintve.)
Temszetesen ksőbb sok minden megvltozott a sport krl. A minnonette helyett a volley-ball elnevezs vlt ismert s neknk is ezt fordtottk le a magyar nyelvre, ami annyit jelent: replő labda. Amerika utn egyre tbben rplabdztak a Tvol-Keleten, Knban, Japnban s a Flp-szigeteken is. Majd az elso vilghbor utn gyors temben terjedt el Eurpban. Egyms utn alakultak meg a nemzeti szvetsgek s szpen lassan meghatroztk a ma is ismert szablyokat... 6-6 jtkos egy-egy trflen a labdt csak tni lehet minden pont utn forgs egy trflen csak hromszor lehet belerni a labdba, utna a hl msik oldaln van a labda helye
Persze ennl kicsit tbb szably van, de ha ennyit megrtesz, a tbbi mr gyerekjtk. Ma mr minden iskolban kiprblhatod ezt a sportot, s van lehetősged nyron is jtszani, hiszen egyre tbb strandon, tengerparton lehet rpizőket ltni. Ha mg sosem prbltad, fel kell kszlnd r, hogy egy ideig a labda tl kemnynek, a karod pedig tsgosan kknek-zldnek tűnik, de ne add fel! Nhny alkalom s te is meg fogsz lepődni, hogy milyen jl megy mr! Hajr!
|