Cigaretta, pfuj...!

Az előrejelzsek szerint 2030-ra a dohnyzs lesz a vilgon a legtbb betegsget s hallt kivlt ok, vente 10 milli ember pusztulsrt felel majd, tbbrt, mint ahnyan HIV-fertőzsben, tuberkulzisban, gyermekgyi hallban, autbalesetben, ngyilkossgban vagy gyilkossg miatt sszesen az letket vesztik.
Ha az ember jzanul gondolkodik, nem rti, mirt dohnyoznak a fldn annyit s annyian. Hiszen a cigaretta drga, bds, gusztustalan, rosszzű s egszsgtelen. Erős akarat kell ahhoz, hogy az ember a dohnyzsra rszokjon, vagyis hogy tljusson a hozzszoks hnyingerrel, szdlssel jr megprbltatsain, azon az időszakon, amikor a szervezet mg okosan s erősen tiltakozik a mreg ellen. s mgis, erős elsznssal rszokunk. Taln, mert nem hisszk el, hogy hasonlan erős akarattal sem tudunk majd leszokni rla.
A dohnyzs nem rossz szoks, hanem kbtszer
A legtbb dohnyos azt gondolja, hogy leszokni knnyű, s majd le is szokik, ha tl lesz a szerelmi csaldson, az llsinterjn, az ptkezsen, a hzassgi vlsgon, majd, ha a gyerek nagyobb lesz, ha mr nem kell annyit dolgoznia. Aztn mgsem sikerl leszoknia. A dohnyzs ugyanis nem egy rossz szoks, amit csak gy abbahagy az ember. A cigaretta kbtszer. A nikotin egy olyan szntelen, olajos vegylet, amely a ma megtallhat legismertebb fggősget okoz anyag a vilgon. Rosszabb, mint az alkohol vagy a drog.
Dohnyzskor minden szippantssal egy kis adag nikotin jut az agyba, mghozz sokkal gyorsabban, mint a heroin, melyet ereibe fecskendez az anyagos. A nikotin az agyba rve dopamint bocst ki. A dopamin pedig egy olyan kmiai vegylet, amely rmrzetet okoz. Egyttal azonban cskkenti is az agy rmre val kpessgt. Egyre tbb nikotinra van szksg azonos mennyisgű rmrzs kivltshoz. Ezrt annak ellenre, hogy a dohnyosok ktharmada kvnja abbahagyni, s krlbell a harmaduk minden vben meg is prblja, kt szzalknak sikerl csak.
A leszoks az agyban kezdődik
Pedig knyvek, cikkek, rggumik, tapaszok, tablettk, programok tucatjai grik, hogy segtenek a leszoksban. s tnyleg segthetnek. De csak akkor, ha valban eldntttk, hogy abbahagyjuk. s ha komolyan, igazn eldntttk, tulajdonkppen nem is kell segtsg. Elmondom, hogyan hagytam abba egyszer, hrom teljes vre a dohnyzst. Anlkl, hogy rgyjtottam volna az utols cigarettra, kidobtam a flig teli dobozt. Msnap beiratkoztam egy tenisztanfolyamra, s attl a naptl kezdve kt hnapon t mindennap egy rt teniszeztem, msfl rt aerobikoztam. Ez segtett abban, hogy ne hzzak tl sokat. Az igazi segtsg azonban nem ez volt. Minden alkalommal, amikor szvem szakadt egy cigarettrt, azt mondtam magamnak, nem lehetsz ilyen puhny, ilyen kisszerű, ilyen gyenge. S arra gondoltam, most rgyjtok. Majd kt perc mlva: na, akkor elszvtam. Ezt megcsinltam eleinte naponta hsszor, tizentszr, ksőbb tzszer. S egyszer csak azt vettem szre, eltelik egy fl nap is anlkl, hogy a cigaretta az eszembe jutna. Soha, egyszer sem gyjtottam r addig, amg gy reztem, de j volna legalbb egy cigarettt elszvni. Csak akkor, hrom v utn gyjtottam r előszr, amikor gy reztem, megszűnt a fggősg, engem a cigi mr nem rdekel. Nem kellett volna. Ez a hrom v utn elszvott egyetlen szl elg volt ahhoz, hogy visszaszokjak.
Leszokst segtő szerek s mdszerek
1. Hipnzissal
Mivel hipnzisban a tudattalan knnyen elrhető s befolysolhat, az agy alkalmass vlik szuggesztik befogadsra. A szuggesztit a dohnyos nem parancsknt li t, hanem befogadja. Hipnzisban csupa pozitv megerőstst kap. Azt hallja, hogy nem kvnom a cigarettt, egszsges vagyok, knnyen llegzem, tdőm naprl napra tisztbb, megszabadultam a cigaretta utni vgytl. A hipnzisban szuggerlt szavak, zenetek valsgos biolgiai, kmiai vltozsokat kpesek az agyban előidzni. Ezrt lehetsges az, hogy a hipnzis mly hatst gyakorol az egsz szervezetre. Mdosult tudatllapotokat egybknt a htkznapokban is gyakran tlnk. Ilyen szokottl eltrő tudatllapotban vagyunk elalvs előtti fllmunkban, elmlylt zenehallgats, szerelmi egyttlt kzben. Az ilyen megvltozott tudatllapotot hasznlja fel a hipnzist vgző arra, hogy a megfelelő utastsokat eljuttassa, beprogramozza agyunkba. Hipnzist csak orvos vgezhet. A dohnyzsrl val leszoktatshoz rendszerint egy-kt kezels elg. Hatsa azonban idővel gyengl, ilyenkor rdemes a kezelst megismtelni.
2. EM-eljrssal
A mdszer specilis reflexpontokon keresztl olyan idegkzpontokat aktivl, melyek cskkentik a nikotinhsget, oldjk a cigarettzs utni vgyat, s a feszltsget csillaptjk. A kra segti az rintett szerven kpződtt nikotin- s koromrteg feloldst is, majd serkenti a termszetes testvladkkal egytt trtnő kirlst. gy a szervezet a kezels sorn knnyebben megszabadul a felhalmozott mreganyagok j rsztől. Ez a mdszer nemcsak a vgyat oltja ki, hanem a szervezetet is mregtelenti. Az Olaszorszgban kifejlesztett elektromeridin-kobra gppel trtnő kezels sorn elektromos gyengeramot vezetnek egyes pontokra, amely apr tűszrsokhoz hasonl rzst eredmnyez. Az elektromos gyengeram-impulzusokat egy kezelőceruzn t juttatjk a szervezetbe. A kezels sorn sszesen 40 akupunktrs pontot stimullnak, amelyek kzl 37 a fln, 3 az orrban tallhat. Az eljrs fjdalommentes, alkalmanknt kb. 20 percig tart, nincsenek mellkhatsai, s intenzitsa szemlyenknt vltozik. A kezels eredmnyessge szempontjbl az akaraterő egyltaln nem jtszik szerepet, elegendő csupn a dohnyzs abbahagysnak elhatrozsa.
3. Nikotinptl eszkzkkel
A leszoks eslyeit tbbszrsre nvelik. Hatsmechanizmusuk a kvetkező: a nikotinmegvons, a fizikai fggősg tneteit (idegessg, ingerlkenysg, lmatlansg, agresszivits) szinte teljesen megszntetik azltal, hogy cskkentett mennyisgben ptoljk a szervezetbe jut nikotint. Egy-egy kra tlagosan 5–12 htig tart, de amennyiben a visszaess veszlye fennll, akr tovbb is hzdhat. A leszoksnl tbbfle fggősget kell megszntetni, a fizikai fggősget, vagyis a nikotinfggősget, de emellett a pszichikai s a viselkedsi fggősget is. A szjon t bevehető nikotinptlk kln előnye, hogy nemcsak az elvonsi tneteket enyhtik, hanem a dohnyzs gesztust, a dohnyzshoz kapcsold megszokott ritulis mozdulatsort is felvltjk egy msikkal.
A nikotinptl szerek fajti: · nikotinos rggumi · specilis nikotinos cukorka · nikotintapasz (egyenletes nikotinszintet biztost) · nikotinos orr-spray (gyorsabban bejut a vrkeringsbe) · Nicobrevin kapszula.
4. Biorezonancival
A kezelst egy kszlk vgzi, a testre rgztett elektrdkon keresztl. A kezels időtartama kb. 30 perc. A terpia teljesen fjdalommentes, s semmilyen mellkhatsa nincsen. ltalban 3 alkalom szksges. A naponta elszvott cigarettk mennyisgtől fggetlenl mr az első alkalom is hatsos, a msik kt kezels csak a szenvedly kioltsnak megerőstst szolglja. A knz nikotinhsg rzete a kezelst kvető nhny rn bell elmlik. A mregtelentőkrval kombinlt kezels sorn a szervezetben felhalmozdott mreganyagok a vesken keresztl a vizelet tjn tvoznak. Ezrt klns figyelmet kell fordtani folyamatos folyadkptlsra is. A kezels segt megszntetni a megvons miatt jelentkező feszltsget is.
5. Akupunktrval
A tűszrsos gygymdot alkalmaz orvos a terpia sorn a test vonalt kvető tizenkt meridin, az embert a kozmosszal sszektő energiavezetk egyikn, rendszerint a flben tallhat akupunktrs pontokat ingerli, gy szmolja fel az energiaramls tjba kerlt akadlyokat, az gynevezett blokkokat. A kezels acltűkkel trtnik. Az orvos 15–30 percig hagyja a kezelendő pontokban a fmtűt, esetenknt forgatva, mozgatva. A pciens ltalban melegsget rez a tűk beszrsakor. Akupunktrs ingerls elektromos kszlkkel s lzerrel is vgezhető. Az elektro-akupunktra hatsos rzstelentő. A lzeres megolds azrt előnys, mert ilyenkor a tű elhelyezsnek rzkelstől mentesl a beteg, viszont bizonyos esetekben kevsb hathats, mint az ősi, tűvel vgzett kezels.
Akar keresni msfl millit? A mai cigirakat s azt alapul vve, hogy egy tlagos dohnyos naponta 20 darab cigarettt szv el… …ha n leszokik a dohnyzsrl, Egy hnap mlva: Vsrolhat magnak egy aranylncot Hrom hnap utn:elreplhet egy htvgre Prizsba Egy v mlva: vehet egy j konyhabtort Tz v mlva: Egy kzpkategris autt | |
|